Připlatí si na více místech. Městský úřad přišel s nápadem zpoplatnit parkování v dalších částech města. Jedná se o parkovací plochy na Malém náměstí a na Masarykově ulici u hotelu Jizera. Za tímto účelem odkoupil od Semil parkovací automaty, které dalo město demontovat na začátku letních prázdnin.
„Od začátku prázdnin se parkuje zadarmo. Došlo i ke splnění slibů, které naše koalice dala občanům,“ uvedl Vladimír Šimek, místostarosta Semil pro turnovský a semilský Deník. Železný Brod získal tři automaty za 30 000 korun. Slibuje si od jejich instalace uvolnění parkovacích míst pro turisty. „Ráno na tato místa najedou auta, která tam pak stojí celý den. Náhodný turista nemá kde zaparkovat. Chceme zpružnit provoz na parkovištích,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Parkoviště na Malém náměstí navíc těsně sousedí s rekonstruovanou památkovou zónou Trávníky.
Na začátku září se mají automaty přivézt ze Semil na místo a koncem měsíce již radnice počítá s jejich využitím. „Čeká nás ještě spousta práce. Musíme vymezit plochy a splnit podmínky odboru dopravy,“ dodal Horáček. Na internetových stránkách města probíhala do konce roku anketa o parkování na Malém náměstí. Bezmála šedesát procent účastníků si parkoviště přálo zachovat.

Parkování na poplatek není všude

V městech Jablonecka se za parkování platí.

Jablonec, Tanvald, Železný Brod nebo Desná. Všude tam se v centrech platí za parkování. Bezplatných parkovišť je jako šafránu a praskají ve švech. Nesprávné parkování i nezaplacení lístku z automatu má dohry.
V Jablonci nově městská policie ve spolupráci s technickými službami nasazuje neposlušným parkujícím takzvané botičky. Standardní pokuta se pohybuje kolem pěti set korun, v některých případech může dosáhnout horní hranice dvou tisíc korun. „Strážník určí výši celkové pokuty přímo na místě, podle závažnosti přestupku,“ upřesnil ředitel jablonecké Městské policie Bohumír Doležal.
Botičky se osvědčily Městské policii v Železném Brodě. Pokuty se pohybují v řádech stokorun. „Výše pokuty závisí na zvážení konkrétní situace přítomného strážníka,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Maximální výše se pohybuje kolem 500 korun. Tanvaldská Městská policie určuje pokuty v podobné průměrné výši.
Opačný postoj zaujímá například Smržovka. Podle starosty Marka Hotovce se ve městě neplatí žádné parkovné. „Ani o něm do budoucna nepřemýšlíme,“ dodal Marek Hotovec. Ani Rychnov neprovozuje parkovací automaty. „Rád bych se takto placenému parkování vyhnul, jak jen to bude možné. Jejich systém mi připadá až trapný,“ uvedl František Chlouba, starosta Rychnova.