V Liberci zajišťuje nákupy, vyzvednutí léků, zdravotních pomůcek, objednání dezinfekce a nanofiltrů dobrovolnické centrum Amikus Komunitního střediska Kontakt. „S ohledem na to, že se seniory pracujeme více než 12 let, vnímáme potřebnost této cílové skupiny a snažíme se jim pomáhat i v mimořádné situaci. Proto jsme se rozhodli co možná nejvíce rozšířit naše služby a vyjít jim maximálně vstříc v jejich potřebách,“ přiblížil nabídku ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Magistrát města Jablonce nad Nisou
Města kvůli viru začínají šetřit. Hledají úspory, škrtají v rozpočtech

Lidé starší 65 let, zdravotně znevýhodnění či dlouhodobě nemocní mohou zavolat na speciálně zřízenou linku 770 14 14 14, která je k dispozici v pracovní dny od 8.00 do 16.00 hodin. Zájemci si mohou vybrat už sestavené balíčky nebo využít možnost vlastního balíčku, který má minimální hodnotu 100 Kč a maximální 500 Kč. „Kontakt nezajišťuje jen služby, které mají ochránit fyzické zdraví, ale také se zaměřuje na pomoc s praktickými věcmi. Na telefonní lince zvané Senior Point se dozvědí, na koho se obrátit v případě, že potřebují pomoci s úředními záležitostmi nebo potřebují získat obecné informace,“ popsal další službu Dufek.

Liberecké komunitní centrum nově spouští projekt Dopis pro radost, kdy si se seniory žijícími v domech s pečovatelskou službou budou dopisovat dobrovolníci a tím jim pomohou zpříjemnit den a ulevit od jejich strachu a obav.

Dovážku nákupů do domu a dovoz obědů nabízí i město Frýdlant. Zatím se setkali s menším zájmem. „Stejnou službu však poskytuje pro své klienty Středisko sociální péče, a to jak pro klienty Domu s pečovatelskou službou, tak pro klienty, kteří bydlí doma. Je třeba si také uvědomit, že o řadu seniorů se starají jejich rodiny v tom smyslu, že jim nakoupí, případně uvaří,“ zdůraznila mluvčí Frýdlantu Martina Petrášková.

V Jablonci se na pomoc rizikovým skupinám obyvatel zaměřil Český červený kříž, ale i některé jablonecké soukromé společnosti. Jednou z nich je zážitková firma Sundisk, která začala nabízet nákupy on-line. „Je to projekt firmy, která zůstala ze dne na den bez práce a disponuje vozidly, personálem i prostorem. Chtěli jsme v této situaci pomoci a rozvážet nám přišlo jako dobrá věc,“ řekl za Sundisk Martin Bauer ml.

Karel Sobotka.
Foukat a prodávat figurky můžu, ale nemám komu, říká Karel Sobotka

Klienti si mohou vybrat buď osobní vyzvednutí, nebo rozvoz. „Našim cílem je pomoci všem, kteří museli zůstat doma nebo nezvládají nákupy, jde také o snahu omezit shlukování lidí v supermarketech. Chceme také pomoci i regionálním výrobcům potravin,“ dodal Bauer.

„Jen v Jablonci jsme zapojili do rozvozu deset aut, další dvě potom jezdí v Tanvaldu. Každý den vyřizujeme objednávky. Největším problémem bylo dostat tuto informaci o nabízené službě k seniorům,“ vysvětlil Petr Drahoňovský z Eurotaxi Jablonec.

Český červený kříž nově spustil linku psychosociální pomoci. Nabízí pomoc a podporu lidem, kteří se cítí osamělí, mají strach či se špatně vyrovnávají se současnou nelehkou situací. Služba je dostupná v pracovních dnech od 12 do 18 hodin na telefonu 800 108 108.