Dodatečné úpravy za jeden milion čtyři sta tisíc korun nyní probíhají na Dolním náměstí v Jablonci. Po třech letech od celkové rekonstrukce náměstí za dvacet šest milionů město svolilo a přiklonilo se k požadavkům místních lidí a začalo s úpravami okolo tolik diskutované kašny.

„Kopat, stavět a dláždit se zde bude až do konce října s jedinou přestávkou, během níž budou probíhat Jablonecké podzimní slavnosti,“ upozornila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Právě do doby konání slavností, tedy pátku 25. září, dokončí zádlažbu kolem kašny a celé staveniště bude upraveno tak, aby jím slavnosti netrpěly.
Cílem celého stavebního dění je vznik výškových stupňů kolem kašny, osázení jejího okolí stromky a umístění laviček, čímž dojde ke zvýraznění celého tohoto prostoru v rámci náměstí.

„Na náměstí budou doplněny ještě další lavičky, a to do linie těch stávajících nad kašnou. Rampa do knihovny pro imobilní občany bude opatřena zábradlím. Studna uprostřed náměstí již byla doplněna sítem, které zabrání vhazování odpadků,“ vyjmenoval další úpravy Dolního náměstí vedoucí oddělení investiční výstavby David Pokorný.
Mluvčí jablonecké radnice upozornila, že všechny úpravy probíhají na základě požadavků občanů vyplývajících z veřejné diskuse o podobě Dolního náměstí, kterých v minulosti proběhlo hned několik a odsouhlasil je poskytovatel dotace.

Do budoucna by se měl změnit vchod do Městské knihovny. Veřejnost požadovala původní vzhled a zároveň bezbariérový.

Jak dřív vyplynulo z jednání vedení města s občany, tak lidé chtěli navrátit také autobusovou zastávku na náměstí. Tento nápad však radnice realizovat zatím nebude.

„Navrácení zastávky je vázané na termínu, kdy se spustí projekt od firmy Proctus. Podle informací to však tento rok zajisté nebude. I na investora dopadla finanční krize,“ uvedl místostarosta Jablonce Lukáš Pleticha s tím, že až realizace polyfunkčního domu a ulice Nová Lipanská odstartuje, bude potřeba kompletně předělat dopravní tepnu v centru Jablonce.

Město na rekonstrukci náměstí před více jak třemi lety získalo dotaci ze strukturálních fondů Unie a ze státního rozpočtu. Obnova byla jednou ze čtyř částí regenerace historického centra Jablonce nad Nisou. Dále zachránili kostel sv. Anny a proběhla rekonstrukce Soukenné a Dvorské ulice.

Součástí nové podoby Dolního náměstí před třemi lety se stala i kontroverzní kašna podle vítězného návrhu studentky Střední uměleckoprůmyslové školy a VOŠ Jablonec nad Nisou Šárky Kunclové.