Taková je zřejmě představa některých jabloneckých zastupitelů. Žurnalisty ostře napadli v diskusi na čtvrtečním jednání dva zastupitelé za Komunistickou stranu Čech a Moravy.

„Kdo jim to povolil. My jsme žádnou takovou vyhlášku přece neodsouhlasili,“ zlobil se zastupitel František Pešek. Chce od vedení radnice odpověď, jak je to možné, že novináři na jednání fotografují a nahrávají.

Diskuse vznikla kvůli článku, ve kterém Jablonecký deník a Mladá fronta Dnes informovaly o zvýšení odměn zastupitelům za jejich práci. "Nemám zájem o sobě číst v novinách," uvedla Tatiana Nováková ve svém příspěvku. Míní, že si odměnu zaslouží.

František Pešek by rád, pokud by informace, které se mu nelíbí, uveřejné v médiích mohl dementovat například v radničním Jabloneckém měsíčníku. Aby je mohl dle svého uvést na pravou míru.

Do diskuse se zapojil na toto téma i Václav Vostřák. "Jablonecký deník mám rád, dokonce do něj někdy přispívám. Pokud ale napíše: ´Václav Vostřák je .....´ mohu žádat o odpověď podle tiskového zákona. Pak to bude vypadat takhle: ´Jablonecký deník uvedl dne toho a toho, že Václav Vostřák je ..... To se nezakládá na pravdě, Václav Vostřák není .....´Kdo to tedy jednou přehlédl, tak si to ještě dvakrát přečte," konstatoval zastupitel a radní Vostřák.

„To je zásah do demokracie, bránit novinářům v jejich práci,“ konstatoval zastupitel za ČSSD Jindřich Berounský. Uvedl příklad, který se protizákonně odehrál před časem v Janově. Místního občana vyvedla několikrát policie, protože si jednání nahrával.

Z jakého titulu jsou novináři oprávněni pořizovat zvukový a obrazový záznam na veřejném jednání jabloneckého zastupitelstva? To se ptají zastupitelé za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Odpověď od vedení města chtějí do dalšího jednání v květnu. Nelíbí se jim, co novináři píší. Chtěli by je „nějak usměrňovat“.