„Nic moc. Ještě to není ono. A v lese je to jako na Václaváku,“ poznamenala včera v poledne jablonecká houbařka Vlasta po návratu z lesa. Její „nic moc“ znamená několik hřibů a křemenáčů, že kterých početnější rodina bude dvakrát večeřet.

Lokalitu nálezu pochopitelně tvrdošíjně brání. „Směrem na Brod. Víc nepovím,“ dodala.

Podle jednatele hamrovské odbočky České mykologického svazu tem pravý boom teprve přijde. „V některých lokalitách se už ale podhoubí díky dešťům vzpamatovalo,“ konstatoval Petr Hampl.

Už o víkendu na pravidelné vycházce hamrovských houbařů zaznamenali v lokalitě Bradlo mezi Bohdalovicemi a Zlatou Olešnicí slušný nález. „Podařilo se zlepšit statistiku nalezených druhů hub, která se ustálila na pětačtyřiceti druzích, mnohdy v několika exemplářích,“ uvedl Hampl.

Smyslem jejich pravidelných setkání však je nasbírat druhově co nejpestřejší sortiment a nikoliv kvantitu ke konzumaci. S přítomným mykologem pak nálezy určují a zaznamenávají. V košíkách tak přinesou i to, co běžný houbař pomine.

„Našli jsme hnilák žlutavý, který mnozí houbaři považují ze houbu-prašivku, ale je to rostlina neschopná fotosyntézy. Asi nejzajímavější nález dne je kotrč Němcův, který ve zdejší lokalitě není běžný,“ vysvětlil Hampl.

A kdy konečně pořádně porostou? Už minulý týden se začaly objevovat hřiby a některé holubinky. Nyní pořádně zapršelo, takže odborníci předpokládají, že za deset čtrnáct dní by houby mohly začít intenzivně opravdu růst.

Češi jsou vcelku vášniví houbaři. Alespoň podle agentury Sanep se za ně považuje přes jednačtyřicet procent Čechů. „Výzkum potvrdil, že Češi jsou skutečně ojedinělý houbařský národ,“ řekl ředitel Sanep Oldřich Zajíc. Pro většinu dotazovaných je houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě.

Průzkum se uskutečnil od 30. června do 7. července na reprezentativním vzorku 7406 respondentů ve věku od osmnácti do devětašedesáti let.

Změnu počasí si pochvalují také rybáři. „Ochladilo se a okysličila se voda, což jednoznačně vítáme,“ řekl předseda hradeckých rybářů Vlastimil Ondráček. Dodal, že předchozí dlouhé teplé a suché období rybám nesvědčilo a hrozil jim kyslíkový deficit.