„V tuto chvíli nemáme žádné potvrzené onemocnění hepatitidou typu D, ale je pravděpodobné, že se dostane i mezi narkomany na Liberecku,“ informovala Deník vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Podle ní se infekční žloutenka typu D projevuje dost podobně jako její ostatní typy s tím, že játra neplní svoji funkci a jsou zasažena virovou nákazou. „Hepatitida typu D může postihnout člověka postiženým žloutenkou typu B nebo jedince, který je vnímavý k onemocnění žloutenkou typu B,“ dodala Jana Prattingerová s tím, že nakažení tedy nehrozí u lidí očkovaných proti hepatitidě B.

Přenos tohoto infekčního onemocnění je parenterální a sexuální cestou, stejně jako u ostatních typů. V případě, že se však nákaza hepatitidy B rozvine v typ hepatitidy D, pak jsou pacienti ohroženi chronickou infekcí, která končí cirhózou jater.

Šéf K–centra: v listopadu bude už šest nakažených

Také ředitel libereckého K–centra tvrdí, že to, kdy se hepatitida typu D dostane do regionu, je jen otázkou času. „Ještě jsme nezaznamenali na Liberecku tento typ nákazy, ale v listopadu jich tady tak pět, šest bude určitě,“ podotkl ředitel libereckého kontaktního centra Lubomír Šlapka. Každý toxikoman, který sdílí svou injekční stříkačku s dalšími uživateli drog, je v potencionálním nebezpečí, že se nakazí.

K rozvinutí infekce může podle ředitele libereckého kontaktního centra přispět především snížení ceny drog a nedostupnost výměny injekčních stříkaček. „K rozšíření by mohl přispět také zánik některých organizací, které se zabývají protidrogovou problematikou,“ doplnil Lubomír Šlapka.

Hepatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění jater. Často se v hovorové řeči tento termín zaměňuje slovem „žloutenka“. To podle žlutého zbarvení některých nemocných. Podle vyvolávající příčiny existuje několik různých druhů hepatitid. Žloutenku může způsobit celá řada mikroorganismů. Může být také součástí některých vážných vnitřních chorob.

V Česku je nejrozšířenější žloutenka typu A, které se lidově říká nemoc špinavých rukou. Loni ji nově dostalo 1665 lidí, což je o 1537 více než v roce 2007. Typ A je vysoce nakažlivý a vyvolává akutní příznaky podobné chřipce, většinou nepůsobí dlouhotrvající škody. Hepatitida B a C se může vléct celá léta. Někdy nevyvolává žádné příznaky, v některýc případech ale může vést k cirhóze nebo k rakovině jater.