Sám uznává, že ukočírovat tisíce lidí a jejich názory ve facebookové skupině by bylo nad jeho síly. Proto má stránka hned několik správců. „Snažíme se nenávistné a rasistické výkřiky eliminovat, mnohé profily jsme ze stránky smazali, jiní se po prvotních výkřicích po domluvě zklidnili. A protože chceme dát našemu snažení jistý řád, dáváme dohromady skupinu lidí, v první fázi zvaný A tým, kteří by měli tvořit jádro občanského sdružení,“ popsal Pešat. Sdružení by mělo do budoucna v jednáních zastupovat celou skupinu a všechny nespokojené občany Jablonce.

K iniciativě se připojilo několik vlivných obyvatel Jablonce nad Nisou, včetně podnikatele v IT a realitách Pavla Kubíčka. „Základním kamenem sdružení bude několik bodů, které bychom po střízlivém rozvážení společně s magistrátem a případně i policií chtěli uvést do praxe. Zatím nápady dáváme dohromady,“ přiblížil Kubíček.

Napadání v Jablonci

Zdroj: sociální sítě

Sdružení se má snažit o vznik podobných skupin v dalších městech a regionech a s těmi pak navazovat úzkou spolupráci a koordinaci dalších kroků směrem k zákonodárcům. „Toto sdružení bude stejně jako celá naše skupina přísně apolitické a nebudou se v něm tolerovat žádné politické, rasistické ani jinak pro věc nebezpečné názory,“ vysvětlil Pešat s tím, že zájemci o aktivní zapojení do sdružení nebo další činnosti mohou kontaktovat správce facebookové skupiny Jablonec – město proti násilí.

Iniciativa nelení ani jinak. Ve středu 28. června proběhne další setkání na magistrátu mezi primátorem a řediteli Městské policie Jablonec nad Nisou a obvodního oddělení Policie ČR.

Vznik skupiny

Iniciativu Jablonec – město proti násilí spustil Jiří Pešat poté, co jeho syna napadla skupinka nezletilých nedaleko přehrady a sportovního areálu Břízky na okraji Jablonce. Patnáctiletý Jakub se vracel z fotbalového tréninku. Cestu si krátil pěšinkou v hájku u druhé nádrže přehrady Mšeno. Tady ho zbila skupinka chlapců v přibližně jeho věku.

„Chtěli po něm batoh. Kuba jim ho nechtěl dát a v tu chvíli mu jeden z trojice dal pěstí do obličeje. Chvíli se s nimi dál dohadoval, pak dostal pěknou nakládačku. První fázi útoku jeden z členů party natáčel na mobilní telefon, video pak kolovalo po sociálních sítích,“ přiblížil otec.

Kuba incident dva týdny tutlal, doma tvrdil, že spadl na koloběžce. Jeho chování se ale prudce změnilo, ven se mu nechtělo. „Po čtrnácti dnech jsem si s ním pořádně promluvil a on mi celý příběh povyprávěl. Pak jsem viděl to video. Neváhal jsem a vypravili jsme se na jablonecké policejní oddělení, kde jsem podal trestní oznámení,“ popsal Pešat.

Ilustrační foto
Pět oznámení. Do ulic Jablonce se sjíždí i policisté z krajského ředitelství

Jablonecká policie to potvrdila. „Přijali jsme oznámení o fyzickém napadení mladistvého chlapce dosud nezletilými osobami,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Případ nyní šetří specialisté z oddělení obecné kriminality. „Vzhledem k věku účastníků trestního řízení nebudeme k celé věci poskytovat žádné další informace,“ doplnila policejní mluvčí.

Pešat se začal pídit po dalších podobných způsobech napadení. A nestačil se divit. „Dostal jsem několik videí, která evidentně natáčí jeden z té party. Některé záběry jsou opravdu mrazivé,“ řekl.

Kvůli tomu založil FB skupinu Jablonec – město proti násilí. Dnes má skupina přes 4 tisíce členů, v diskusi se objevují další a další případy násilného chování ve městě.