Stále rostou! „Ale sezona podhříbků skončila,“ dodává Jaroslav Pánek z Jablonce. Teď má políčeno na líhu klubčitou. „Přesně tam co loni, ještě jsou malinké, ale budou jich celé trsy,“ chlubí se houbař, ale místo nehodlá prozradit. „Je to přímo v Jablonci,“ dodává.

Do lesa a mlází vyráží vždy se svým čtyřletým voříškem Britem. „Před ním se žádná houba neschová,“ směje se Pánek s tím, že nejraději si pochutná na těch červivých. „Ty zdravé nechává nám, ale nechat hrnec s houbovou polévkou bez pokličky na zemi také nemůžeme,“ dodává.

Oproti běžným houbařům nosí Pánek domů i to, čeho si jiní v lese ani nevšimnou. Teď pro něj začala sezona těch pravých lahůdek. Ještě se najde pár babek a václavky, ale z plného košíku vykukují i jinačí hlavičky, včetně těch namodralých.

„Slušný počet druhů,“ ukazuje Pánek čerstvý listopadový úlovek u Kuřivod. Čirůvky, ryzce, pýchavky, hnojník, šafránka, opěnka třepenitá, lakovka ametystová, penízovka a šťavelka pomrazka.

„Dávám dohromady s mládeží mykologický kroužek. Je lepší courat po lese než sedět u počítače,“ míní houbař z Jablonce. Náctiletí jsou podle něj v lese jako doma, i když v konečném výsledku nalezených hub je stále předčí čtyřnohý pomocník.