Naučná stezka Okolo Rokytnice a tematická Pašerácká stezka mají návštěvníkům Rokytnice nabídnout atraktivní aktivitu i mimo zimní období. Na stezky mohou vyjet i maminky s kočárky, protože více než tři čtvrtě trasy vede po asfaltové cestě.
„Naším záměrem bylo především zatraktivnit turistické trasy. Lidé si totiž mohou nejen prohlédnout okolí Rokytnice, ale také se dozvědět o historii tkalcovství, sklářství nebo mohou vkročit na stezku, která je zaměřena konkrétně na pašeráky, kteří se dříve v Rokytnici hodně pohybovali,“ řekl předseda Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad Jizerou Petr Kadavý.
Trasy jsou vhodné jak pro pěší turisty, tak i pro cyklisty. Během putování po okolí Rokytnice se návštěvníci dozví mnoho zajímavých informací o historii i současnosti horského města.
Poznávací okruh Okolo Rokytnice startuje a stejně tak i končí na Dolním náměstí. Délka okruhu je 11 kilometrů. Trasa je označena zelenou značkou. Na celkem 12 zastaveních si turisté mohou přečíst o historii Rokytnice, jejích přírodních krásách i kulturních zajímavostech.
Do napínavých honiček mezi pašeráky a strážci hranic turisty vtáhne Pašerácká stezka. Ta začíná v zatáčce u Řezáčů a pokračuje po Kostelní cestě až k rozcestí Studenov. Trasa je dlouhá 1,3 kilometru. Turisty čekají čtyři zastávky o historii pašeráctví na Rokytnicku a povídání o samotných pašerácích, kteří byli ve své době mezi obyvateli Krkonoš velmi oblíbeni.
Celkové náklady na vytvoření obou stezek činí přibližně 200 000 korun.
„Na projekt se podařilo získat dotaci ze společného regionálního operačního programu České republiky na léta 2004 – 2006. Nemyslíme si, že bychom turisty do Rokytnice nalákali přímo na stezky, ale určitě jsou zajímavým zpestřením našeho okolí,“ dodal Petr Kadavý.