Ačkoli je zeslabený vir vztekliny ukrytý v ampulích v běžných situacích neškodný, podle odborníků nelze riziko stoprocentně vyloučit.
„V příhraničních okresech se klade asi třicet pět vakcín na kilometr čtvereční. Města se vynechávají, jinak se návnada shazuje celoplošně,“ informoval Jaroslav Jaroš z Krajské veterinární stanice.
Akce začala na Českolipsku již 10. října, nyní bude pokračovat na Liberecku a Jablonecku a nakonec na Semilsku. Vakcinace bude ukončena 22. října.
Přímé ohrožení od hnědozelených, silně rybinou zapáchajících návnad podle odborníků nehrozí, přesto by rodiče měli dbát větší ostražitosti. „Pokud ji děti olíznou nebo dokonce snědí, měli by určitě rodiče vyhledat příslušného lékaře,“ upozornil primář dětského oddělení Krajské nemocnice v Liberci Martin Zítek.
Ampule nejsou sice toxické, nebezpečí však může hrozit, pokud se tekutina v jejich nitru dostane do kontaktu se sliznicí úst, spojivkou oka či do čerstvé rány.
Na pozoru by měli být i majitelé psů. „Neměli by je nechat běhat volně. Například lovečtí psi se nesmějí používat k výkonu práva myslivosti ještě tři týdny po vakcinaci,“ sdělila jednatelka Okresního mysliveckého sdružení v Liberci Věra Bouzková.
Pokud by přesto psi návnadu sežrali, mohlo by dojít k oslabení organismu či při větším množství k zažívacím potížím.