Už jen pár dní mohou řidiči využívat parkoviště u otočky tramvaje v Lidových sadech zadarmo. Zoologická zahrada, která plochu získala od dopravního podniku, ji totiž chystá zpoplatnit. V tuto chvíli se ještě řeší technické detaily a personální zajištění parkoviště, během června už ale budou muset řidiči sáhnout do peněženky.

„Parkování na zmíněné ploše je nutné regulovat," říká mluvčí ZOO Liberec Jan Kubánek. „Jedná se o pozemek, kam v průběhu roku odstavují svá vozidla návštěvníci celé lokality Lidových sadů a přilehlých městských lesů, slouží i pro Dětský koutek a večerní akce Kulturního domu Lidové sady. Těm se budeme snažit tuto možnost po většinu roku zachovat. Na druhou stranu musíme přistoupit i v rámci regulace provozu v ulicích v okolí nového vstupu do ZOO ke zpoplatnění této odstavné plochy."

Kdy se bude platit

Zpoplatnění tak ZOO chystá na dobu hlavní návštěvnické sezóny, tedy od června do září v čase od 8.00 do 17.00 hodin.

V měsících duben, květen, říjen a listopad se bude parkovné vybírat jen o víkendech. Parkovací poplatek bude činit 100 Kč na celých 9 hodin (8.00 17.00 hodin). Mimo uvedené měsíce a zmíněnou denní dobu bude parkování zdarma jako dosud. „Chápeme, že zpoplatnění nebude veřejností vítáno, ale kromě nutné regulace zohledňuje i to, že se jedná o exkluzivní parkovací místo, odkud je k pokladně ZOO 40 metrů. V současné době si ZOO nemůže dovolit pronájem plochy dotovat z vlastních zdrojů," uvádí Kubánek.

Reakce lidí už na sebe nenechávají čekat. „Hodně jezdím do ciziny, do Německa a Rakouska. Tam je zvykem, že parkoviště u návštěvnických atrakcí jsou zadarmo, protože už do nich platíte vstupné. Ale tady se jde pořád opačným směrem," říká Jan Koliha. Přidává se k němu i Jana Kodymová. „Už takhle je vstupné do ZOO celkem drahé. Když tam půjdeme jako rodina se dvěma dětmi, tak zaplatím čtyři stovky a teď další stovku za parkování? Nehledě na to, že v Lidových sadech se obecně nedá nikde pořádně zaparkovat, ani když vezete dítě na kroužek do Domu dětí, mělo by se to řešit nějak komplexně. Takhle jen docílí toho, že okolní ulice budou ještě víc ucpané než teď."

Fibichova a Riegrova beze změn

Poplatky za parkování v ulicích Fibichova a Riegrova zůstanou na stejné výši jako dosud. Tedy 50 Kč za auto na šest hodin. „Nižší cenou chceme motivovat návštěvníky k parkování právě v těchto ulicích a tedy co možná nejvíc odlehčit ulicím kolem budovy nového vstupu do ZOO. Levnější parkování s sebou nese nutnost dojít pěšky cca 500 m od auta ke vchodu do ZOO, ale to by nemělo nijak snížit návštěvnický komfort," říká Kubánek. Obyvatelé Fibichovy a Riegrovy ulice ale mají s parkováním návštěvníků ZOO své zkušenosti. „Jsou tu sice vyznačena rezidenční místa pro nás, ale dost často se stává, že tam někdo z návštěvníků parkuje a my pak nemáme kde stát," stěžuje si obyvatelka jednoho z domů. „Až to zpoplatní u otočky tramvaje, tak se obávám, že to tady bude ještě horší. Lidi budou hledat levnější místa a už se tu vůbec nehneme."

Další regulace

Parkování u ZOO je komplikované dlouhá léta, otevření nového vstupu u konečné tramvaje problém jen zvětšilo. „Kvůli novému vchodu většina řidičů míří automaticky k otočce a už tolik nevyužívá dosavadní parkovací místa kolem původního vchodu," říká primátor Tibor Batthyány. „Cílem zpoplatnění tak není zisk, ale regulace parkovacích míst v prostoru Lidových sadů. Změny se výhledově dotknou i Alšovy ulice. Řidiči tam svévolně parkují kde se dá, přitom ta silnice ani není k parkování určena, protože nesplňuje normy, aby tam po zaparkování zbylo ještě šest metrů na šíři. Takže tam budeme muset parkování také nějak zlegalizovat, dát tam dopravní značení a podobně." V plánu je rovněž světelný ukazatel obsazenosti parkoviště u otočky. „Když je o víkendu nějaká akce v PKO, do toho lidi do ZOO a do dětského koutku, tak se tady přes auta ani nedá projít," říká Ivan Drozd, který přes Alšovu ulici chodí denně se psem na procházku. „Takže je třeba s tím něco dělat, otázka je, jakým to bude způsobem."

Lidové sady budou jednou z priorit

Současná kapacita parkovacích ploch ve správě ZOO v ulicích Fibichova, Riegrova a na otočce tramvaje je zhruba 250 míst. Zahrada tak hledá další možnosti parkování, tak aby byly i v dosahu městské hromadné dopravy. „Byly rozpracovány dvě studie, které by problematiku parkování u ZOO pomohly řešit, jsou však investičně náročné a tím i obtížně proveditelné v krátkém časovém horizontu," vysvětluje ředitel ZOO Liberec David Nejedlo. „Jedna varianta počítá s možnou výstavbou parkovacího domu na vnitřní ploše tramvajové smyčky, kde by byl potenciál asi 200 parkovacích míst. A nebo výstavbu terasovitého parkoviště v prostoru bývalého přírodního amfiteátru v lese za dětským koutkem, tam by byla možná kapacita až 250 parkovacích míst," upřesňuje Nejedlo. „Všechno to je ale zatím v rovině úvah," doplňuje primátor Batthyány. „Problém je i s tím, že Riegrova ulice je zjednosměrněná, s tím má mnoho mimo libereckých řidičů problémy. V každém případě je parkování v oblasti Lidových sadů jednou z priorit, která se v rámci nové koncepce parkování v městě Liberec bude řešit."