Po uzavření diskuzí na webech měst Tanvald a Rychnov, po omezení přístupu do diskuzí na stránkách Železného Brodu či Pěnčína (v obou případech se musí diskutující přihlásit svým jménem a místem bydliště), uzavřela návštěvní knihu obec Plavy.
Stalo se tak po několikatýdenní hádce, plné osočování a nadávek.

Situace se podle zdejších obyvatel navíc vyostřila poté, co místní TJ Sokol oznámila, že ani letos nezorganizuje oblíbený recesistický závod Lety na saních, obdobu neckyád, s tím rozdílem, že již podle názvu je patrné, že zde nadšenci nestaví plavidla, ale saně roztodivných tvarů. Přestože pro vstup do diskuze nebyl vydán oficiální „etický kodex“, byl každý diskutující povinen dodržovat zákony a právní normy ČR.

„Diskuze však dlouhodobě svědčila o pravém opaku – vzájemné napadání, osočování, urážky, nevraživost. A to ještě příspěvky podněcující k násilí a nenávisti, příspěvky nemravné a vulgární byly průběžně mazány. K tomuto účelu opravdu fórum na obecním webu neslouží,“ sdělila Věra Mužíčková, starostka Plavů, zdejším lidem. Podle jejích slov hned několik nejzapálenějších anonymů pochází podle IP adresy od jednoho člověka. „Vzhledem k tomu, že kniha návštěv plně ztratila svůj původní smysl a vypovídací hodnotu, byl přístup novým příspěvkům zastaven. O tom, zda bude zavedena registrace diskutujících nebo bude kniha návštěv zrušena, rozhodne zastupitelstvo obce,“ doplnila starostka.

Ostatně, posledním příspěvkem je, alespoň prozatím, reakce Jabloneckého deníku na nastalou situaci.

Hasič žízně a Popelář

I na plavských stránkách, podobně jako třeba v diskuzi na stránkách Rychnova, lidé rádi používali jméno Anonym, v diskuzích se ale objevovala barvitější jména, jako Hasič žízně, Bohém, Bývalý Sokol, v Rychnově pak kromě Anonyma třeba Popelář či Rychnovačka1 a Jablonečák. Rychnov se diskuzní fórum rozhodl uzavřít po sérii rasistických anonymních útoků na konci září loňského roku.

Zdejší starosta František Chlouba k uzavření diskuze poznamenal: „Je mi nesmírně líto, že musím zasáhnout do svobody slova a ukončit tuto diskuzi, která bohužel přerostla hranice přijatelnosti. Domníval jsem se, že k tomuto kroku nikdy nebudeme muset sáhnout, ale k takovýmto výronům zloby už nelze přihlížet. Myslím, že přílišné přetřásání problémů xenofobie a rasové nesnášenlivosti spíš k vyhrocení přispívá, než by něco řešilo. Ve skutečnosti jde spíše o problém na jedné straně lidské hlouposti a zloby a na druhé straně nedostatečného uplatňování práva, obojí bez ohledu na barvu pleti. Pokud jde o uplatňování práva, pokusím se ze své strany udělat vše pro zlepšení situace. Pokud jde o hloupost a zlobu, s tou už bojoval Karel Havlíček Borovský. A zdaleka se netýkala nevzdělanců.“

Mažeme!

Zatímco v Rychnově (promazané od rasistických útoků) i Plavech nechali na stránkách texty uzavřených diskuzí, Tanvaldští byli radikálnější. Když přes jaro loňského roku nabraly především rasistické výlevy až neuvěřitelnou kadenci, radnice návštěvní knihu zcela smazala. Na místě diskuze visí pouze vysvětlující text. „Vzhledem k tomu, že pravidla jsou neustále některými jedinci porušována, byli jsme tím donuceni knihu návštěvníků do odvolání pozastavit,“ vysvětluje popisek.

Drsné rasistické texty, které se začaly objevovat v návštěvní knize na oficiálním webu města Tanvald, zmizely. Objevovaly se zde i adresy nebo místo zaměstnání urážených osob. „Návštěvní knihu jsme do odvolání pozastavili,“ potvrdil na začátku června loňského roku Petr Polák, starosta Tanvaldu. Napjetí ve městě stoupat nepřestalo a eskalovalo po Novém roce, kdy ve městě došlo ke střelbě, po níž zůstal mrtvý mladík Romské národnosti.

Štvanice

Problémy s vkládanými příspěvky v diskuzním fóru, řešilo i město Železný Brod. Veřejné příspěvky útočily na vedení radnice. „Jednalo se o vysloveně štvavé příspěvky. Chceme mít diskuzi kultivovanou,“ uvedl André Jakubička, starosta Železného Brodu. Podle jeho slov štvavé příspěvky psalo, podobně jako v Plavech, pod mnoha jmény několik málo jedinců.

Proto město přitvrdilo při vkládání příspěvků. „Vstup do diskuse se nyní řídí přísnějšími pravidly. Přihlásit se do ní může jen zdejší obyvatel po zadání celého jména a adresy,“ popsal Jakubička.

Konec diskusí

Ona i svoboda slova má své hranice. A pokud se lidé prostě nemohou zdržet vulgarit a napadání, je na místě diskuzi uzavřít, případně zcela smazat. S tím musí souhlasit bohužel i člověk, kterého by nějaké osočování ani nenapadlo. Kvůli několika nadávajícím má útrum. Ale vulgární a rasističtí diskutující by si měli kromě viny za uzavření diskuze uvědomit jednu věc. Autoři příspěvků se dají vcelku lehce vypátrat pomocí unikátní IP adresy. Pak by mohl zmrznout úsměv.