Výtvarného ztvárnění se ujal jeden z nejlepších českých medailérů specializujících se na portrét. Mincovna vsadila na jistotu vysoké umělecké hodnoty hotového díla. Autorem medaile je akademický sochař Jiří Dostál, jenž je současně také ředitel Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Jablonci.

„Předlohou mi byly pouze fotografie, ale těch je naštěstí dost i z různých úhlů pohledu na tvář,“ uvedl výtvarník.

Mincovna předpokládá, že zájem bude nejen ze strany numizmatiků, a první objednávky to potvrzují. Z celkového počtu tisíc kusů je 40 % zadáno. Je tedy možné, že poptávka převýší po emisi nabídku.

Skutečnou medaili totiž ještě nikdo neviděl, jsou pouze známy náhledy vytvořené graficky ze sádrového návrhu. Ty přikládají k nabídce specializovaní internetoví obchodníci s medailemi a mincemi. „Vzhledem k nízkému nákladu a očekávané publicitě je pravděpodobné, že budou vyprodány krátce po svém vydání,“ uvádí server Zlate-Mince.

Zlatá medaile o hmotnosti jedné troyské unce, tedy přibližně 31,1 gramu bude ražena z nejčistšího zlata. Za unikátní kus zájemce zaplatí 30 000 korun. Skromnější verze ve stříbře za dvanáct set korun bude mít stejnou hmotnost.

Obě budou raženy o průměru 37 milimetrů v provedení špičkové kvality, kdy je mincovní plocha medailí opakovaně leštěna až k dosažení zrcadlového lesku a reliéf medaile je matován.

Avers představuje portrét Baracka Obamy. Na reversu autor Jiří Dostál umístil sídla prezidentů České republiky a Spojených států amerických. V horní polovině ztvárnil panorama Pražského hradu a v dolní Bílého domu.

Barack Hussein Obama současný 44. prezident USA, a první afroameričan v tomto úřadu, navštíví Českou republiku jako jednu z prvních zemí po svém zvolení.