„Musím si nařídit budíka. Zatmění a červený měsíc si ale nenechám ujít," psala v neděli na sociální síti Jablonečanka Ivana. A nebyla sama, kdo v noci vstával s touhou vidět přírodní úkaz. Úplné zatmění superúplňku, tedy měsíce v momentě, kdy je k zemi nejblíže.

„Na 4.15 jsem měl budíka, kolem 4.25 4.35 jsem udělal pár zkušebních cvaků … na chvíli jsem šel pryč. Pak jsem už jen viděl, jak leze za mraky a … no už nevylezl," popsal noční fotografování Petr Zbranek z Jablonce. Jeho kolega Filip měl smůlu: „Podle toho, že má zčervenat přibližně ve 4.47, jsem si dal budík na 4.45. Skoro hodinu jsem seděl na louce a klepal kosu, abych aspoň něco viděl."

Lidé v Česku ve sváteční pondělí časně ráno sledovali zatmění měsíce a načervenalý „superúplněk" na mnoha místech. „Do hvězdárny ve středočeském Ondřejově přišly navzdory nepřízni počasí desítky lidí. Zájem o sledování těchto úkazů byl vysoce nadprůměrný, přišly desítky lidí," řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Observatoř ale v závěru pozorování trápila také oblačnost. „Předpověď počasí nevyšla. Viděli jsme zatmění a oranžový lem Měsíce, ale pak se zatáhlo. Do konce tak nevydržel nikdo," popisoval sledování dění na obloze. Přes nepřízeň počasí prý ale takový zájem lidí ještě nezažil. Oba jevy současně uvidí lidé znovu asi až za dvě desítky let.

Kombinace zatmění a mimořádně velkého úplňku se objevuje zhruba jednou za 30 let. Podle agentury AP se naposledy vyskytl v roce 1982 a zopakuje se v roce 2033. „Že se ty úkazy sešly, je náhoda, ovšem jinak jsou oba jevy relativně běžné," doplnil Suchan. Zatmění se podle něj objevuje jednou za tři roky a superúplněk téměř ročně. „Já si ale užívám každý úkaz na obloze," podotkl.

Úchvatné scenérie se ale nejen fotografům nabízely už při západu slunce a východu měsíce. O co více je v neděli večer potrápila oblačnost, o to jasněji s ostrými konturami se dařilo fotografovat v pondělí večer. „Jestli chci ale zachytit velký měsíc vycházející nad Sněžkou, už musím jinam než v neděli, kdy jsem byl na Štěpánce," vysvětlil jablonecký fotograf Václav Novotný.