„Všichni jsme v očekávání, co se k nám natočí a ono ejhle, mezitím na přivrácené straně se během několika dnů vytvořila obrovská skupina skvrn viditelná pouhým okem," upozorňuje Martin Gembec z Klubu astronomů Liberecka.
Životnost skvrn se pohybuje od několika hodin, přes několik dní, až po několik měsíců ty největší vydrží několik otoček Slunce.
To ale není jediná „paráda", která je na nebi letos k vidění. Zatímco minulý týden jsme si po třech letech opět zažili dvakrát úplněk v jednom kalendářním měsíci, kterému se říká „modrý", pak superúplněk se chystá na září a k tomu ještě s úplným zatměním. Tento týden nás ale čeká noc splněných přání.
Připravte si dalekohledy, stativy, foťáky nebo jen karimatky. Lehnout si do trávy, dívat se nad severovýchodní obzor, kde lze nalézt souhvězdí Persea a pak už se jen dívat. Budou kanout Slzy svatého Vavřince. V noci ze 12. na 13. srpna bude jejich aktivita nejvyšší, až sto a více za hodinu . „Hlavní srpnový zážitek meteorický roj Perseid tentokrát nebude rušen svitem Měsíce," říkají astronomové.