Na Pěnčíně eviduje Česká inspekce životního prostředí nebezpečné odpady, které jsou pozůstatkem sklářské výroby v areálu tamní zemědělské farmy. „Jsou tam kaly s brusíren s obsahem těžkých kovů," upřesnila Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci (ČIŽP), která na řešení starých ekologických zátěží spolupracuje s krajským úřadem.

Veřejné tajemství vyplulo na povrch při ukončení prací na likvidaci nelegální skládky německého odpadu v Bulovce na Liberecku. „Z hlediska ohrožení životního prostředí je skládka na Pěnčíně mnohem nebezpečnější než skládka odpadů v Bulovce," sdělil náměstek libereckého hejtmana Josef Jadrný.

„Obě skládky by mohly být pravděpodobně řešeny s pomocí dotace z Národního programu Životní prostředí," doplnila Hráská.

Náklady na sanaci se odhadují na několik milionů korun, podle Jadrného by se na financování měly vedle Libereckého kraje podílet i obce a majitelé areálů, což zvýší šance na získání dotace z programu ministerstva životního prostředí.

Podobné staré ekologické zátěže nejsou podle Jadrného v kraji ale ničím ojedinělým. Na území kraje jsou více než tři stovky kontaminovaných území či starých skládek, které je potřeba řešit. „Kdybychom to chtěli všechno zlikvidovat, tak to jsou stovky milionů, možná miliardy korun," řekl Jadrný.

Odborníci vybrali zhruba 40 zátěží, které je s ohledem na životní prostředí třeba řešit co nejdříve. Vedle Dubé či Pěnčína se připravuje sanace starého znečištění na vlakovém nádraží v Jesenném na Semilsku.

Podle odhadů má stát dekontaminace tisíců metrů čtverečních kolem nádraží v Jesenném cirka deset milionů korun.

„Obec již požádala proto o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Přispět by měl i Liberecký kraj a Správa železniční dopravní cesty," sdělil Petr Hlůže, starosta obce Jesenný.