Zástupci občanského sdružení Občané proti superseverní variantě R35 se již potřetí oficiálně sešli s veřejností, tentokrát na Malé Skále. Na dojmy z veřejného setkání jsme se ptali místního starosty Jiřího Nejedla.
Jak byste zhodnotil čtvrteční veřejné setkání na Malé Skále?
Velmi na mě zapůsobilo. Zástupci občanského sdružení prezentovali lidem důvody odporu proti superseverní variantě kultivovaně a bezemočně. Za velmi pozitivní považuji účast starosty Železného Brodu a mám radost z toho, že podobný názor, tedy negativní vůči superseverní variantě, má i starosta Semil. To mě uklidňuje, protože superseverní varianta je opravdu zrůdnost.
Co říkáte na to, že superseverní varianta v současné době prochází úpravami, které mají zmírnit dopady na lidi a na životní prostředí? Jinými slovy, co říkáte na to, že je zjevně stále brána vážně.
Působí to na mě jako nějaká podivná hra, která jde z vrchu. Zvláštní je už to, že ministerstvo životního prostředí s občanským sdružením dodnes vůbec nekomunikuje. Svou roli samozřejmě sehrávají také lobbisté. Zůstávám ale optimista s tím, že tahle varianta zkrátka nemůže projít.
Jako obec jste už před časem zaslali na Liberecký kraj nesouhlasné stanovisko se superseverní variantou dostavby silnice R35. Co můžete dělat dalšího, kromě čekání na rozhodnutí ministerstva?
Rozhodně nechceme jen čekat. Chceme být jakýmkoliv způsobem nápomocni občanskému sdružení Občané proti superseverní variantě R35.
Jak ale bylo řečeno na setkání v maloskalské sokolovně, podobná sdružení fungují také na územích, kde hrozí jižní a severní varianta dostavby silnice. Proč si myslíte, že právě tohle sdružení může být v odporu úspěšné?
Protože má sílu v jasných a nezpochybnitelných argumentech. Superseverní varianta je zkrátka zdaleka nejdražší, nejnáročnější a má nejhorší dopady na lidi a na životní prostředí. Za své hovoří i počet členů, kterého už sdružení dosáhlo. S jedenácti sty členy je možná největším občanským sdružením v České republice, a to za velmi krátkou dobu působnosti.
