Léto s sebou přináší čas dovolených, dny strávené v přírodě a samozřejmě opalování na sluníčku. Právě pod paprsky slunce se v letních měsících pohybují lidé nejvíce. Jejich vliv se může projevit i na kůži.

„V létě se většina lidí pohybuje na slunci více než po zbytek roku. Na kůži se proto mohou objevit změny, které je vhodné zkontrolovat,“ vysvětluje profesor Petr Arenberger, přednosta kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a dodává, že prevence se vyplácí.

KAMPANĚ POMÁHAJÍ

Díky osvětovým kampaním mnoha organizací se daří rozšířit do společnosti informace o znaménkách, vyšetření i případných onemocněních.

S nárůstem obecného povědomí se zvyšuje i počet zájemců o preventivní vyšetření. „Návštěva odborného lékaře značně snižuje riziko, že by u pacienta mohl propuknout zhoubný melanom,“ uvádí Oldřich Tichý tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky (VZP).

K LÉKAŘI S PŘÍSPĚVKEM

Ročně přibývá i klientů této pojišťovny, kteří se rozhodnou vyšetření podstoupit. Právě VZP je jedním z hlavních propagátorů prevence a svým klientům poskytuje i příspěvek. „Nabízíme svým pojišťěncům příspěvek ve výši až pět seti korun,“ komentuje Tichý.

Dle něj tuto možnost využilo jen v první polovině toho roku více lidí, než za celý loňský rok. Během prvních šesti měsíců tak podstoupilo vyšetření přes pět a půl tisíce klientů VZP. Liberecký kraj ovšem pravidelně končí poslední mezi počtem vyšetřených klientů VZP, nejvíce jich je naopak z Pardubického kraje.

DVAKRÁT VÍCE ZÁJEMCŮ

Zatímco za první pololetí roku 2015 vyplatila pojišťovna příspěvky v hodnotě 953 tisíc korun, stejné období v tomto roce se vyšplhalo do částky dva a půl milionu korun. Což ukazuje, že zájem o příspěvek se zvýšil více než dvakrát. Zhoubnému melanomu podlehne v České republice v průměru jeden člověk denně. Na léčbu svých klientů vydává všeobecná zdravotní pojišťovna ročně přes 330 milionů korun.

Přehled zájemců o vyšetření kožních znamének v Libereckém kraji a jednotlivých okresech.

Na ochranu kůže a znamének by tak měli lidé myslet vždy a v každém věku. Přestože je konec léta, záření by se stále nemělo podceňovat. K ochraně pomohou kvalitní brýle i ochranné krémy. „Používám vždy dermatologicky ověřený krém na opalování zakoupený v lékárně. Namažu sebe i svá vnoučata,“ sděluje starší žena z Jablonce nad Nisou.