Czechtek na Tajvanu nikdo nechce. Ani sami organizátoři velkolepé akce, která se na inkriminovaném místě chystá na červenec příštího roku.
Jabloneckou radnicí však informace o chystaném kontroverzním podniku ještě do nedávna vibrovaly.

„Jednali jsme o hudebním festivalu, neoficiálně se hovořilo o Czechteku,“ uvedl Vladimír Jiříček, předseda Komise pro ochranu zvířat a životní prostředí. Podobné informace měla i Soňa Paukrtová, zastupitelka a senátorka. „Slyšela jsem o Czechteku, ale myslela jsem si, že se jedná o vtip. Czechteku se nebráním, ale musel by být dál od zástavby,“ sdělila senátorka.

Informace o Czechteku vznikly dílem kusého prvotního záměru organizátorů, dílem vzniku takzvané „šuškandy.“ Sami organizátoři, mezi které patří například společnost Sundisk, byli nedoporučujícím vyjádření komise a přirovnáním festivalu k Czechteku zaskočeni.

„Nechápeme, kde vznikla informace, že se jedná o Czechtek. Akce má být totiž zaměřená na celý průřez obyvatelstva. Chceme uspořádat neziskový festival za účasti hudební produkce, ale sportovní,“ uvedl Pavel Novák, jeden z organizátorů akce.

Situace se má vysvětlit na dalším jednání komise, která již bude pracovat s úplnými informacemi. „K celé situaci došlo zřejmě tím, že komise neměla podrobné podklady, které na radnici dorazily minulý čtvrtek,“ popsal Otakar Kypta, místostarosta města, který by se festivalu nebránil, pokud by končil úderem desáté hodiny večerní.

Komise přesto zřejmě navrhne, aby se festival na přehradě nekonal. „Jasně zaznělo, že se jedná o hudební festival. V těsné blízkosti je bytová zástavba, proto zřejmě doporučíme hledat místo v jiné lokalitě. Okolí přehrady je pro konání festivalu rizikové, podobná akce je na místě nevhodná,“ upřesnil Jiříček.

Organizátoři se nebrání ani stotisícové kauci, kterou město předběžně vyžaduje. „Mělo by ale zůstat atraktivní nízké vstupné, prozatím počítáme do stokoruny. Zisk chceme věnovat na dobročinné účely,“ dodal Pavel Novák. Sportovně hudební festival pod pracovním názvem Jablonecký Jam 2009 chce pořádat občanské sdružení IMPSQUAD ve spolupráci se společností Sundisk.

Sdružení se zaměřuje na pořádání sportovních akcí, jako závodů a exhibicí, zároveň i seminářů, workshopů, promítání a jiných akcí s tematikou freeskiingu a dalších extrémních sportů. Freeskiing znamená ve volném překladu svobodné, volné lyžování.

„Jsme vstřícní ke všem požadavkům města. Máme zkušenosti s pořádáním podobných akcí v Českém ráji. K přehradě chceme proto, že si představujeme zaměření festivalu na vodní sporty,“ upřesnil Martin Bauer, ředitel společnosti Sundisk. I podle jeho slov se má jednat o festival sportů pro celou rodinu, kam chtějí organizátoři pozvat co nejvíce sportovních oddílů z Jablonce.

„V tomto duchu je v podrobném záměru prezentován i festival, tedy jako netradiční s možností účastnit se extrémních sportů,“ upozornil Otakar Kypta, místostarosta Jablonce. „Samozřejmě, že budeme brát v potaz vyjádření komise, ale i poté je otevřená otázka, jak se k festivalu v lokalitě na Tajvanu postaví město,“ dodal místostarosta. Podle organizátorů by byl festival v krajním případě odvolán. „To by nám ale bylo líto. Pevně věříme, že město náš návrh podpoří,“ dodal Martin Bauer.

Nejen chystaný festival s pracovním názvem Jablonecký Jam 2009 bude mít zřejmě problém se schválením úřadů. „Panují obavy, aby v budoucnu nebyla ohrožena hudební produkce v rekonstruovaných Slunečních lázních,“ uvedla Soňa Paukrtová, zastupitelka města a senátorka.