V sobotu 25. června ožije Jizera v Železném Brodě mnoha plavidly roztodivných tvarů. Startuje se v devět hodin ráno od lávky u hasičského hřiště, cíl je u hlavního mostu přes Jizeru.
Zájemci mohou plavidlo na start Neckyády přihlásit i přímo na místě. „V počtu plavidel není problém, čím více, tím lépe,“ říká Eva Rydvalová, organizátorka akce a ředitelka Domu dětí a mládeže Mozaika v Železném Brodě.

Plavidla dorazí do cíle, kde je bude vítat moderátor. Kromě skleněného odznáčku s vypískovaným logem Neckyády získají nejšikovnější i ceny. „Kluci z řezbářského kroužku pod vedením Bohumíra Herouta pracují na cenách. Představujeme si je jako malé necky. První místo oceníme největšími,“ přiblížila organizátorka.

Občerstvení čeká na soutěžící i diváky jak u startu, tak u cíle. Zajistí ho místní organizace a sportovní kluby, dobrovolní hasiči.
Pokud soutěžícím i divákům vydrží síly, mohou odpoledne vyrazit na Hrubou Horku, kde ten den pořádá místní Sokol Vítání léta. Pro děti jsou připraveny hry, večer pro dospělé taneční zábava.

Historie Neckyád

V roce 1976 se konal na dlouhou dobu poslední Železnobrodský jarmark. „Pamatuji si, že Neckyáda byla místo jarmarku,“ poznamenal Jaroslav Mašek, milovník brodské historie. „Tenkrát byl hudební festival u koupaliště. A orgánům se nelíbili návštěvníci, jak se tehdy říkalo, máničky. Ve městě se pak zvedla velká vlna odporu a jarmark skončil,“ vypráví Jarmila Fidlerová, tehdy pracovnice Městského úřadu na kulturním odboru.

Bývala to velká sláva. „Po Jizeře až do města pod most plula třeba Perníková chaloupka s Jeníčkem, Mařenkou i Ježibabou, z komína se kouřilo,“ přiblížila Eva Rydvalová, dlouholetá účastnice Neckyády a držitelka tří ocenění. „Nebo nezapomenutelný pane Vele v neckách převlečený za námořníka,“ směje se Fidlerová.
Po Jizeře se plavila například i parní lokomotiva, pod jejíž kotel se také přikládalo. Chlapi z dílen si své plavidlo upravili… ve stylu dílny s příslušným nářadím.

Večer bývala plavecká velká zábava, buď na hřišti u sokolovny, nebo přímo na sále.
Konec Neckyád vlastně způsobila Sametová revoluce. Do Brodu se znovu vrátil jarmark a Neckyáda zůstala jen ve vzpomínkách.
V sobotu se na Jizeru vrací. Šťastnou plavbu. Ahóóój!