Příběh právničky a exposlankyně ODS Ivany Weberové je pro současnou situaci v nejsilnější pravicové straně typický. Místo potlesku ji stihl trest za poctivou práci ve sněmovně. Místopředseda strany Jiří Pospíšil ji dokonce označil za jednu z nejlepších akvizic ODS v proběhlém volebním období.

Ve sněmovně jste vystupovala velmi aktivně, podílela jste se na tvorbě mnoha norem, včetně občanského zákoníku. Pro mnohé vaše voliče je tak asi překvapení, že jste se nedostala na libereckou kandidátku ODS. Jak se to přihodilo?

Složení kandidátky předcházelo jednání regionální rady a sněmu. Navrhla mě naše oblast, protože v posledních volbách jsem dostala hodně preferenčních hlasů a voliči mě vlastně vykroužkovali do sněmovny. Kolegové se domnívali, že jsem svojí prací ve sněmovně i kariérou bez různých kauz a skandálů potvrdila právo opět kandidovat.

Co se tedy stalo?

Jsem známá jako dlouhodobá kritička vedení regionu, u něhož mi chyběla po několika prohraných volbách nějaká sebereflexe.

Včetně jeho šéfa, místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky?

Ano. Kritizovala jsem hlavně představitele liberecké ODS, a proto v ní nejsem příliš oblíbená. V semilské organizaci ovšem také ne, protože její členové, pánové Mach a Hasil nemohou mě a panu kolegovi Němečkovi zapomenout, že jsme je v roce 2010 díky preferenčním hlasům přeskočili. Měla jsem na letošní definitivní kandidátce figurovat na 10. místě, ale na návrh pana Hasila a regionální rady mě pak vyměnili a byla jsem na postu druhého náhradníka. Tím došlo k porušení dohod. Dokonce se pak na regionálním sněmu měnil i volební řád, protože můj protikandidát ze Semil také nezískal nadpoloviční většinu. Narychlo se schválilo, že postupuje kandidát, který dostane víc hlasů. Jablonecká oblast pak na protest sněm opustila.

Voliče asi tyto vnitrostranické půtky až tak nezajímají. Zato určitě vnímají honbu za křesly bez ohledu na to, co má kdo za sebou. Vítězí v ODS politikaření?

Spíš než mezi jednotlivými uchazeči o posty na kandidátkách, tak u lidí s rozhodujícím slovem v regionu. Mezi semilskou a jabloneckou oblastí panuje dlouhodobá nevraživost. Táhne se to od senátních voleb, kdy náš kandidát Jarda Zeman se dostal do Senátu. Myslí si, že se to děje na úkor jejich oblasti, ale jablonecká oblast je zkrátka objektivně nejúspěšnější. Máme dva poslance, senátora, primátora. Za to jsme asi trestáni.

Jenže ty hádky nejsou je u vás. Úřadující šéf ODS Martin Kuba nezískal podporu ve středních Čechách, Pražané se hádají o místa za Miroslavou Němcovou. ODS padá strmě dolů a možná poprvé nedosáhne ve volbách dvouciferného výsledku. Není divné, že místo stmelení řad se hádáte jako malé děti?

Mě to mrzí. Přemysl Sobotka vyzýval na regionální radě, abychom zapomněli na vzájemné sváry a nevraživost a dali dohromady dobrou kandidátku. Vzápětí poté přišlo usnesení liberecké a semilské oblasti, že by se na ní neměli objevit minulí ani současní poslanci, což byl jasný signál proti mně a doktoru Němečkovi.

Není hlavním důvodem obava, že ve sněmovně bude třeba jen třetina poslanců oproti minulému období? Z Liberecka by tak mohl být zvolen jediný poslanec.

Uvědomuji si to. My budeme potřebovat přes 12 procent hlasů, abychom získali jednoho poslance. A místo toho, abychom napřeli všechny síly na sestavení kvalitní kandidátky, otevírají se staré rány a ukřivděnost.

Čím si vysvětlujete ten sešup ODS, je to jen důsledek Nečasova pádu?

Je to i kvůli Nečasově aféře, ale obecně je to o lidech na všech úrovních. ODS se musí reformovat a očistit, jen pak může přitáhnout voliče zpátky.

Takže opoziční role vám prospěje?

Nic jiného než jít do opozice nám asi nezbyde. A je docela možné, že právě opoziční role nám pomůže k revitalizaci.

Vy budete dál v politické dráze v ODS pokračovat?

Ta současná kauza ještě není ukončená. Libereckou kandidátku bude řešit ještě páteční výkonná rada, možná proběhne i nějaké dohodovací řízení. Na politiku rezignovat nechci, zůstávám členkou ODS.  Jsem přesvědčená, že to je jediná skutečně pravicová strana v Česku. TOP 09 takto nevnímám, ta je hodně ukotvená ve středu, možná i vlevo. Pokud nám někteří voliči vyčítají, že jsme ustoupili z našeho programu, pak to byla právě daň za koalici s TOP 09 a za jejího ministra financí Miroslava Kalouska.