Železný Brod, Malá Skála a Turnov se stanou opět dějištěm nevídaného lidového divadelního představení. A to i co se týče obsazení postav. „Lucifera hraje turnovský husitský kněz Oldřich Bezděčík,“ přiblížila dramaturgyně představení Ivana Vondra Skokanová, jinak provozní maloskalského Hostince U Boučků, který nabídl ochotníkům zázemí.

Ochotníci, štamgasti restaurace, ale i učitel ze základní umělecké školy, farář, důchodce, horolezec. Zdánlivě nesourodá partička lidí všech věkových kategorií se na Malou Skálu sjíždí dvakrát týdně. Zkoušky vánoční hry jedou naplno. K režii přizvali režiséra Zdeňka Lindnera, divadelníka ze Semil. „Ze začátku ze mne byli všichni trošku vykulení, protože já jsem dědek s dětskou duší. Ale já mám tyhle výzvy strašně rád,“ vysvětlil Lindner.

Netradiční soubor, který nemá jméno ani žádný status, vznikl spontánně na jaře, když kdosi do restaurace přišel s nápadem předvést starodávné Pašijové hry. Představení zaznamenalo velký zájem veřejnosti a herci – neherci si řekli, že do toho půjdou znovu.  „Všem nám bylo po uvedení pašijí trochu smutno. Nechtěli jsme nově vzniklý soubor rozpustit, ale naopak v hraní pokračovat, protože jsme o Velikonocích viděli, jaký je o lidové divadlo zájem,“ řekla Ivana Vondra Skokanová. 

Ta odhaduje, že Pašijové hry zhlédlo v Železném Brodě, Turnově a Malé Skále kolem šesti set diváků. „Byli jsme se podívat na Malé Skále, kde to hráli venku u Jírova betlému. Na nádvoří bylo úplně plno, obsypaná byla i okna restaurace. Byl to úžasný zážitek,“ popsala Jarmila Vetlá z Turnova. Představení si nenechali ujít ani lidé z Jablonce či Liberce.

Herci zahrají Vánoční hru takřka v původní sestavě jako Pašijové hry. „Až na pár obměn je to původní tým. Soubor nemá zatím žádný název, ale uvažuji vážně o založení kulturního spolku, který by naše aktivity zaštítil. Nemám na mysli přímo divadelní soubor, ale spolek lidí, kteří se budou podílet na kulturním dění kolem Boučkova statku, divadlo nevyjímaje,“ prozradila své plány dramaturgyně.

Jde o neobvyklý soubor a neobvyklá jsou i místa, kde představení Vánoční hra aneb O tom slavném narození proběhne. V neděli 16. prosince se odehraje ve farní zahradě kostela svatého Jakuba Většího v Železném Brodě. O týden později, den před Štědrým večerem, se pak ochotníci představí rovnou dvakrát. V 11 hodin v kostele Husův sbor v Turnově a večer od 16 hodin přímo v areálu Boučkova statku na Malé Skále.

Vánoční hru aneb O tom slavném narození napsal známý divadelní dramaturg Tomáš Vůjtek a měla premiéru v roce 2009 v Komorní scéně Aréna Ostrava.