Suverénní Bauer

Nejlepším sportovcem Jablonecka za rok 2009 se stal běžec na lyžích Lukáš Bauer (SKP Jablonec), který měl loni velice úspěšnou sezónu. Vybojoval stříbro na světovém šampionátu v Liberci na trati 15 km klasicky, další úspěchy přidal v závodech Světového poháru, byl suverénem na mistrovství České republiky a zaslouženě tak nejprestižnější kategorii naší ankety vyhrál.

Všechny tyto triumfy jednoho z nejlepších lyžařů na světě a naší velké naděje na medailový zisk na ZOH ve Vancouveru ocenili i čtenáři Jabloneckého Deníku, kteří mu poslali nejvíce hlasů a Lukáš Bauer tak získal i titul Sportovní hvězda Deníku. Obě ceny včera za našeho úspěšného olympionika, který je v plné přípravě na Vancouver a galavečera se zúčastnit nemohl, stejně jako celá řada dalších „zimních“ sportovců, přebíral jeho tchán Jaroslav Balatka.

V kategorii mládeže je nejlepší sportovkyní uplynulého roku Petra Kuříková (LIAZ, Bižuterie Jablonec), která v uplynulém roce získala tituly mistryně republiky v atletice a duatlonu, vyhrála i Český pohár v triatlonu.

Ocenění fotbalistů

Pro ocenění v kategorii družstev dospělých si včera večer přišli fotbalisté FK Baumit Jablonec, kteří po podzimu Gambrinus ligy patří mezi adepty na mistrovský titul za sezónu 2009 - 2010. Mezi mládeží se pak stejného ocenění dočkali členové C dorostu stejného fotbalového oddílu - v polovině soutěže jsou v čele tabulky.

Do Síně slávy byl uveden excelentní fotbalový záložník šedesátých let Miroslav Horčičko z Jablonce nad Nisou a ocenění za mimořádný sportovní výkon patřilo musherce Janě Henychové z Horního Maxova. Ta jako první žena dokončila extrémní závod psích spřežení v Norsku – trasu 1060 kilometrů absolvovala za osm dní, šestnáct hodin a osm minut a v současnosti se na severu opět na tento nejtěžší závod na světě připravuje.

Cenu pro nejlepšího trenéra roku převzal kouč jabloneckých fotbalistů a reprezentační asistent František Komňacký. Mezi handicapovanými sportovci byla jedničkou za rok 2009 cyklistická mistryně republiky Lenka Alblová z Handi Tanvald. Fotbalistu Adama Hlouška a lyžaře Stanislava Řezáče v kategorii sportovců, kteří v současnosti už hájí barvy jiných oddílů mimo Liberecký kraj, porazila oštěpařka Barbora Špotáková.

Pestrý galavečer

Nejlepší sportovci Jablonecka postupují do ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Libereckého kraje, vyhlášení se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy v březnu.

Včerejší galavečer v Městském divadle v Jablonci zpestřila pěvecká vystoupení Heleny Zeťové, Davida Deyla a Dětského pěveckého sboru Skřivánek.

Ten se předvedl speciální písní věnovanou vítězce kategorie Krajánků oštěpařce Barboře Špotákové. Líbila se i show artistky Marty, která žonglovala s míči a kuželi.

Jaromír Fridrich

Horčičko: nezapomenutelný trenér „diktátor“

Jablonec . N. – Do síně slávy v rámci ankety Nejúspěšnější sportovec Jablonecka 2009 byl včera v městském divadle uveden Miroslav Horčičko, který se 30. ledna dožije 84 let.

Za jablonecký tým ze Střelnice válel v záloze těsně před slavnou érou trenéra Ladislava Čulíka v šedesátých letech minulého století. Vitální, tvrdý a slušnou technikou vybavený záložník patřil k oporám týmu. Po skončení hráčské kariéry se dal na trenéřinu a začal u mládeže.

To asi netušil, že této kategorii naprosto propadne a byl to on, kdo jablonecký dorost přivedl do nejvyšší soutěže – dorostenecké ligy. Byla to velká sláva a na gólmana Radima Straku, stopera Rosťu Dvořáka, záložníka Honzu Slezáka, jablonecké odchovance Honzu Maryšku či Láďu Klingera, Luďka Štarcha či Vaška Kopala byla radost pohledět. A co takový kanonýr Jirka Boček, to se zkrátka zapomenout nedá.

Horčičko byl trenérem a la Hřebík, tvrdý, náročný, ale přitom měl velký dar ve své lidskosti a v tom, že svoje mladíky dovedl o svých krocích a metodách přesvědčit. Čím? No, přece výsledky!

Když Mirek slavil kulatou osmdesátku, svoje svěřence pozval. Vyjádřit své díky tehdy svému „diktátorovi“ přišli skoro všichni. Zavzpomínali na dobu, kdy byli první zlatou érou jabloneckého fotbalu: dospělí šli druhou ligou za vyšší a vyšší kvalitou a mládežníci váleli jako z partesu.
V dobách největší slávy hrával Horčičkův dorost tolik oblíbené předzápasy.

A vězte, že diváky v ochozu Střelnice, kteří nelenili, aby předzápas dorostu viděli, by dnešní ligový tým mohl tehdejším Horčičkovým hochům tiše závidět! První půli vidělo tři a půl, druhou i pět tisíc lidí!

To nebyla výjimka, to bylo návštěvnické pravidlo staré dobré Střelnice.

Jiří Endler