V neděli se v Rychnově u Jablonce nad Nisou uskutečnil závod Grand Prix, který pořádali členové modelářského kroužku z Malé Skály. Byl to druhý závod v sezóně, která vyvrcholí v létě čtyřiadvacetihodinovým závodem Le Mans.

Počasí závodníkům nepřálo, ale i přes vytrvalý déšť se jich u registrace sešlo osmnáct, z nichž nejmladšímu bylo pouhých sedm let. Kromě domácích účastníků dorazili i dva pražští, kteří se pochlubili značně odlišným řešením výroby motoru. Čestným hostem byl francouzský student na výměnném pobytu, který statečně závodil i přesto, že ovládání držel v ruce poprvé. „Obvykle se účastní závodníci v mnohem větším počtu, ale vzhledem k dnešnímu dešti ti starší moudře usoudili, že zůstanou doma. Mladí jsou na druhou stranu nadšení a nějaká ta louže jim vůbec nevadí," vysvětlil Marcel Havrda, vedoucí kroužku na Malé Skále, který se také závodu zúčastnil. Kromě těch starším nepříznivé počasí odradilo i nejmladšího člena kroužku, pětiletého Ondru Koška.

Havrda vyhrál všechno, co se dalo

Autíčka, oficiálně nazvané bowdenem ovládané modely, si závodníci vyrábí sami a kromě základního motoru a ovládání je důležitý i vnější vzhled, tedy karoserie. „Tento závod je inspirovaný závodem Formule 1, modely by se tedy tvarově měly přiblížit podobě formulí. Poslední dobou je ale na úpravy méně času než dříve, proto tolerujeme i jinou podobu než formulovou," uvedl Marcel Havrda.

Hlavním favoritem a pozdějším vítězem závodu byl Josef Havrda, který vyhrál i trénink. Podle výsledků tréninku se závodníci staví na startovní pozice stejně tak, jako to známe ze závodů klasických formulí. Autíčka musela projet deset kol a součástí závodu byla také povinnost jednou za závod vyměnit kola. Na druhém místě se umístil Marcel Havrda a bronzovou medaili získal Jakub Liška.

Další závod, který nese název Free Show, se uskuteční 3. května ve Skateparku u jabloneckého bazénu. Všichni doufají, že za příznivějšího počasí a větší divácké podpory.

Autor: Klára Krpatová