"Jednotunovou mají už jen v Austrálii, ale je pouze odlitá,“ řekl Jaroslav Moravec z České národní banky (ČNB).

Tento unikát z ryzího zlata, jehož nominální hodnota je 100 milionů korun, vydává ČNB 31. ledna u příležitosti výročí sta let československé koruny.

Mince, která váží 130 kilogramů a má v průměru 53,5 centimetrů, je zhotovena v jediném kuse a je hlavním exponátem výstavy s názvem Sto let československé koruny, která se uskuteční v Císařské konírně na Pražském hradě od 1. února do 28. dubna.

Na lícní straně je kromě nominální hodnoty stamilionů korun a názvu republiky, vyobrazeno logo ČNB, korunový bankovkový kolek a státní symbolika. Rubovou stranu zdobí český lev se srdečním štítem Slovenska. To celé je doplněno rubovou stranou první Československé korunové mince, která vyšla roku 1922.

A jak tento unikátní skvost, jehož autorem je Vladimír Opl, vznikl? Ve Švýcarsku byl nejprve odlit zlatý polotovar, který měl hmotnost 270 kilogramů, poté byl převezen do vídeňské mincovny. V prosinci již byla mince v té jablonecké, kde sedm pracovnic mohlo provést závěrečné povrchové úpravy. „Trvalo to stovky hodin a byl to výjimečný zážitek,“ popsala pracovnice jablonecké mincovny Mária Filová.