Zatímco v parlamentních volbách získalo vládní hnutí ANO v Libereckém kraji bezmála 30 procent hlasů, do Evropského parlamentu podpořilo jeho kandidáty "jen" 23 procent voličů. I tak krajský výsledek kopíruje ten republikový. Zatímco v parlamentních volbách získalo vládní hnutí ANO v Libereckém kraji bezmála 30 procent hlasů, do Evropského parlamentu podpořilo jeho kandidáty "jen" 23 procent voličů.

I tak krajský výsledek kopíruje ten republikový. Jen Piráti o jedno procento přeskočili na severu Čech v republikovém pořadí druhé Starosty. Třetí skončila ODS, která si oproti parlamentním volbám před dvěma lety polepšila v kraji o více než tři procenta. Poměrně velkou podporu měl v Libereckém kraji i Hlas bývalého eurokomisaře Pavla Teličky.

„V součtu to ukazuje, že Liberecký kraj volí spíš pravostředově,“ komentuje výsledek politolog Jan Kubáček.

Pokud ho z krajského pohledu něco překvapilo, pak je to výsledek SPD Tomia Okamury, jehož hnutí získalo v kraji téměř 11 procent. „Jasně to ukázalo na jeho strategii, kterou je cílená dlouhodobá kontaktní kampaň,“ myslí si Kubáček. Tu podle jeho slov ostatní lídři trochu podcenili.

Volební preference SPD podle Kubáčka zřejmě zvýšila i část nespokojených voličů ČSSD a KSČM. „Jde o lidi, kteří se cítí se svými problémy poněkud přehlíženi,“ dodává.

Výsledek SPD v Libereckém kraji nebyl naopak velkým překvapením pro Oldřicha Zajíce z agentury SANEP. „Je to výsledek dlouhodobých trendů. Pro voliče SPD bylo v těchto volbách poměrně důležité vyjádřit se kriticky k EU,“ říká. 

KOŽUŠNÍK NEVYŠEL

Důvod k oslavám má také ODS. „Zdvojnásobili jsme počet evropských poslanců, takže jsme určitě spokojeni,“ hlásí předseda krajské pobočky Dan Ramzer. Netajil ovšem zklamání z toho, že se neprosadil krajský kandidát, bývalý europoslanec Edvard Kožušník. „Je to škoda, protože zkušenosti z Evropského parlamentu má.“

Krajská pobočka teď chce krajská témata s mezinárodním přesahem prosadit přes europoslance Jana Zahradila. „Vedl kancelář v České Lípě a slíbil, že nám pomůže jak ve věci Turówa, tak i se zviditelněním regionu,“ věří Ramzer. 

Velké zklamání přinesly eurovolby ČSSD. Krajský předseda strany Jan Mečl přesto doufá, že velká chvíle sociální demokracie přijde. „Výsledek jsme očekávali, protože naše voliče převzalo ANO. Jsem ale přesvědčen, že levicová strana, jakou ČSSD je, nezanikne. Hnutí, která vsadila na jednoho člověka, přijdou a zase odejdou,“ myslí si Jan Mečl. 

Radost netají naopak Piráti, kteří jsou oproti zbytku republiky s necelými 15 procenty v Libereckém kraji druzí. „Jsme velmi rádi, že jsme získali nadprůměrný výsledek, a samozřejmě mě mrzí, že na celostátní úrovni nebyl ten úspěch větší. Přiznám, že jsme očekávali víc než třetí místo,“ připomíná krajský předseda Pirátů Ondřej Kolek.

Dobrou zprávou pro něj naopak je účast voličů. „To považuji za vyšší princip. Zájem voličů o evropská témata je pro mě možná důležitější než samotný výsledek,“ dodává. V Libereckém kraji přišlo do Evropského parlamentu volit 28,31 % oprávněných voličů. Při posledních volbách před pěti lety to bylo pouhých 17,24 %. V okrese Liberec přišlo evropské poslance zvolit 28,89 % lidí, v samotném Liberci 30,54 %.

Na Jablonecku byla volební účast 28,43 %. Z měst volilo nejvíce lidí v Železném Brodě (31,34 %). Nejmenší účast byla na Českolipsku (23,63 %). Nejvíce voličů přišlo k urnám naopak v okrese Semily (33,32 %), Z měst to bylo nejvíce v Harrachově (36,82 %).