Sám se pamatuji na misku s mlékem a nalámanými kousky klobouku muchomůrky, kterou babička v létě stavěla na stůl. Po ruce byla i „plácačka“ na mouchy, které po ochutnání výluhu „zblbly“ – říkal děda a byly tedy snadnou kořistí.

Mucholapka stála korunu a krabička partyzánek korunu sedmdesát, takže děda cestou z lesa na vrch košíku s hříbky babičce rád jednu-dvě muchomůrky přihodil.

Její latinský přídomek je odvozen od muskarinu, který obsahuje, i když její halucinogenní účinky vyvolává především muscinol. Obsahuje i další jedovaté látky narušující lidské zdraví, které mohou vést k těžkým až smrtelným otravám.

Halucinogenní účinky muchomůrky červené jsou známy nejen v našich krajích, ale i např. u severoamerických indiánů, kteří odvar z muchomůrky používali jako doping před bojovými výpravami. Stávali se odvážnými a cítili se silnými.

Vzpomínám si na soudničku z našeho těsně posametově-revolučního tisku, myslím že někdy z roku 1990.

Z USA se vrátil náš emigrant a přivezl si do srdce Evropy i svoji družku – Američanku, v jejichž žilách kolovala krev snad Čirokézů.

Než sehnal v Praze bydlení, půjčil mu kamarád chatu v Davli, kde se paní radovala z výskytu muchomůrky červené v okolních lesích. Znala její účinky a připravila partnerovi lehký odvar, snad pro povzbuzení sil.

Skutečně se zadařilo ale vektor umocněných sil směřoval zcela jiným směrem, než si asi squaw představovala. Borec se cítil natolik mocným, že se rozhodl ukopnout kus tarasu u chaty.

Tak vysoko moc muchomůrek nesahala a vše skončilo se zlomeným nártem v nemocnici. Tam se zraněný doktorům „nezdál“ – drogy u nás ještě byly absolutní tabu a kdyby tehdy někdo utrousil, že za pár let bude dobrotivý stát rozdávat feťákům injekční stříkačky zdarma, skončil by také v Bohnicích.

No – a přivolaný příslušník VB vnesl po výslechu do všeho jasno – vyřešený případ – druhý den psaly noviny o jiném průšvihu, a tak je tomu dodnes.

Muchomůrky zdobí naše lesy také dodnes, doufám, že americké nezaostávají. A když už ji v některém ze zmíněných lesů potkáte, pokochejte se její ladnou krásou a barevnou nádherou, kterou připomínám připojenou fotografií.