Pětadevadesáti procentní úspěšnost s vybíráním poplatků má v současné době jablonecká nemocnice. Od začátku roku zatím nezaplatilo poplatek čtyři sta čtyřicet sedm pacientů. Jejich dluh se vyhoupl na devadesát pět tisíc korun.

„Od ledna do května jsme vybrali na poplatcích čtyři miliony sto osmdesát šest tisíc korun. Za první pololetí nemocnici dluží pacienti na poplatcích devadesát pět tisíc, což není mnoho,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová s tím, že pacienti mohou poplatek zaplatit ve všední dny v pokladně jablonecké nemocnice nebo na účet nemocnice.

Oproti jablonecké nemocnici problémy s dlužnými částkami má Krajská nemocnice Liberec. Tam dluží na poplatcích jeden tisíc sto čtrnáct pacientů, tedy více než dvojnásobek než je tomu v Jablonci.

Mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová uvedla, že jeden pacient zanechal v nemocnici dluh až šest tisíc korun. V jablonecké nemocnici naštěstí takového výtečníka nemají. Mluvčí nemocnice Petra Krajinová potvrdila, že nejvyšší dluhy jsou do dvou tisíc korun. „Ostatní dluhy jsou řádově do stovek korun,“ dodala Krajinová.

Ani jablonečtí praktičtí lékaři pro dospělé nemají s vybíráním poplatků problémy. „Ve většině případů mají pacienti poplatek třicet korun připravený. Jen výjimečně nemají drobné. A to vždy záleží na domluvě. Poplatek pak přinesou buď tentýž den a nebo do druhého dne. Dluh u nás pacienti však nemají,“ potvrdila zdravotní sestra u praktického lékaře pro dospělé v Jablonci Iva Šebková.

„Jsem rád, že poplatky zavedli, proto doufám, že ODS zůstane u moci. Třicet korun nikoho nezabije a alespoň se v ordinaci nebudou lidé chtít jen ohřát,“ zmínil Michal Rybář z Jablonce.

Nejvíce se lidé asi zadluží, když nezaplatí pobyt v nemocnici. Přestože Ústavní soud rozhodl poplatky nezrušit, i ti, kteří s nimi souhlasí, nejsou zcela spokojeni.

„Když někdo leží v nemocnici půl roku, musí to zaplatit. Podle mého názoru zákon není až tak stoprocentní, protože na jednu stranu si platíme pojištění a na druhou i další věci,“ vyjádřil se pro Deník Michal Rybář z Jablonce.

Například prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár se vyjádřil k rozhodnutí Ústavního soudu tak, že výsledek vnímá ne jako regulační poplatek, ale jako poplatek za výsledky voleb.

V jablonecké nemocnici vybírají poplatky od začátku roku 2008, tak jako kdekoliv jinde. Platí, že od nového roku lidé platí třicet korun za návštěvu lékaře, stejnou částku zaplatí za každou položku na receptu, devadesát korun za návštěvu pohotovosti, šedesát korun za den strávený na nemocničním lůžku.

Od poplatků jsou zcela osvobozeni pojištěnci v hmotné nouzi, děti z dětských domovů a ústavní výchovy, lidé, kteří podstupují ochrannou léčbu nařízenou soudem a lidé s infekčním onemocněním.

POPLATKY
– jablonecká nemocnice vybrala do konce května částku na poplatcích: 4. 186 000 korun
– dluží ji za první pololetí tohoto roku: 447 pacientů, dohromady částkou 94 980 korun
– úspěšnost výběru je 95 %
– nejvyšší dluhy u jednotlivců jsou do 1 900 korun