Své chovatelské chlouby přivezli na Mezinárodní výstavu koček do libereckého Kolosea o víkendu jejich majitelé nejen z celé republiky, ale také z Německa, Polska a Dánska. Návštěvníci, kterých sem přišlo několik stovek, mohli obdivovat pestrou přehlídku mnoha plemen, včetně exotických. O titul CAC se tu ucházelo téměř 400 zvířat.

„Nejvyšším oceněním v Evropě, které může chovatel se svou kočkou získat, je Evropský šampion. Těch tu máme asi deset,“ řekl hlavní organizátor výstavy, předseda ZO chovatelů koček v Liberci Stanislav Lehký.

Poprvé pořádal Stanislav Lehký mezinárodní výstavu před 15 roky. Za tu dobu se nejenže vylepšil vzhled vystavovaných zvířat, ale také přibylo plemen.

K vidění byla také Něvská maškaráda

„Když jsme s výstavou začínali, převažovaly na ní kočky perské. Dnes je tu víc polodlouhosrstých a krátkosrstých koček. Za vzácné plemeno lze označit kočky bengálské, kterých máme na výstavě jenom pár. A asi nejvzácnější jsou kočky Birma, ty jsou přihlášeny jen dvě,“ upřesnil Stanislav Lehký.

Milovníci koček si mohli v libereckém Koloseu prohlédnout také nově uznané plemeno, nazvané Něvská maškaráda. Plemeno bylo vyšlechtěno ze sibiřské kočky, ale zbarvení má jako kočka siamská. Na mezinárodní výstavu byli přihlášeni 3 jedinci tohoto plemene.

„Máme doma obyčejného českého mourka. Ale chová se k nám stejně, jakoby byl nejvzácnějším plemenem na světě. Sice s naší kočkou nechodíme na výstavy, ale skoro všechno doma podřizujeme jí. Když chceme jako rodina někam odjet, musíme si zajistit hlídání. Na výstavu chodím každý rok, je to krása,“ přiznala za návštěvníky Hana Vesecká z Liberce.

Organizátory podpořilo také několik sponzorů. Díky jednak jim, ale i proto, že si pořadatelé třeba katalogy tisknou sami zdarma a žádnou tiskárnu nemusí platit, si výstava na sebe vydělá.

„Kontakt se zvířetem dělá lidem dobře, proto je dnes tolik chovatelů koček. Některá plemena jsou přítulnější víc, některá méně. Ale skoro všechny kočky jsou mazlíčci,“ zdůraznil Stanislav Lehký. „Někteří chovatelé objíždějí všechny výstavy. Jsou to šílenci, kvůli výstavě se i zadluží,“ dodal.