Vadí vám cigaretový kouř? Nesnášíte zatuchlý pach kuřácké restaurace? Nekuřáci mají u některých provozovatelů zastání.
Snazší situaci mají nekuřácké restaurace ve větších městech. Podle serveru www.dokurte.cz jsou však přímo v Jablonci jen dvě. V hotelu Břízky se přitom nekouří od samého založení. Dříve tu byla jen tenisová hala s občerstvením, kde se nekouřilo. S rozšířením na hotel se přenesl zákaz kouření do všech prostor. „Lidé už jsou na nekuřácké prostředí zvyklí a nevadí jim to,“ dodala provozní hotelu Blanka Vasková.
V menších obcích je za dnešní situace problém restauraci vůbec udržet. Pokud nestojí u rušné komunikace, musí se provozovatelé spolehnout na místní štamgasty. „Pokud bych zakázal kouření, polovina hostů by nechodila a to by pro mě mohlo být i likvidační,“ komentuje situaci Alfons Bém, majitel restaurace v Loužnici.
Nekuřácká restaurace v Těpeřích bohužel končí, byť to s tabákem nesouvisí. „Restaurace dělala přibližně stejné tržby jako před zákazem kouření. Jen se mírně proměnila klientela,“ říká Jana Frimlová, dnes již bývalá provozovatelka. Okolnosti se však zamotaly a Frimlová nemá jak dojíždět domů, do Železného Brodu. Bude jen na novém nájemci restaurace, zda zákaz kouření zůstane.