Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Pokud ho schválí i horní komora Parlamentu a podepíše prezident Miloš Zeman, začne platit od 31. května příštího roku. Právě na toto datum totiž připadá Světový den bez tabáku. Výjimku mají venkovní zahrádky a povoleno je kouření vodních dýmek a elektronických cigaret.

PRO A PROTI

Pro hlasovala většina poslanců, proti byli poslanci ODS a někteří zákonodárci TOP 09, kteří zákon považují za restriktivní a omezující svobodné podnikání. Za pravdu jim dává třeba i Přemysl Sobotka, bývalý senátor a současný krajský radní pro zdravotnictví. A kuřák. „Jako lékař nepovažuji kouření za zdravé, ale ať to stát nechá na svobodném rozhodnutí jednotlivců, a zejména provozovatelů. Jsem zvědav, jaký dopad to bude mít třeba na malé vesnice, kde je jen jedna hospoda. Myslím, že to pro ně může být mnohem horší, než celé EET," domnívá se Přemysl Sobotka. Za pravdu mu dávají i oslovení provozovatelé. „Zrovna jsme si říkali, že když si štamgasti nebudou moci dát k pivu cigaretu, dají si ho radši doma. Přes zimu, kdy tolik nechodí turisté, to bude mít dopad určitě," obává se například majitel restaurace v Hejnicích na Liberecku, Milan Polanský. „Na druhou stranu, když se tu nebude kouřit, přivede to třeba víc lidí na jídlo. Uvidíme, co to přinese," dodává.

Za předčasné považuje úvahy i provozní restaurace Plzeňka-Duli v Liberci, Aneta Dulebová. „Myslím, že vliv na návštěvnost to mít bude, ale těžko dopředu odhadnout," krčí rameny. Mnohem razantnější je sám majitel oblíbené restaurace Ivan Duleba.

„Platíme daně, dáváme práci lidem, odvádíme za ně pojištění, ale pořád jsme jen „zloději" a pořád nás někdo musí regulovat. Ať si to každý hospodský rozhodne podle sebe! Když se nesmí kouřit, proč tedy nezakážou rovnou cigarety? Protože z toho má stát peníze, a že to bude mít dopad na návštěvnost, to si pište! Ať si každý host rozhodne, kam jde. Já tu mám tři patra a většina lidí sedí v kuřáckém prostoru. Je to další buzerace," zlobí se Duleba, který sám býval silným kuřákem, a teď už nekouří.

Také podle Přemysla Sobotky jde o další zásah do svobodného podnikání a další regulaci státu, za kterým podle něj stojí Brusel. Zákaz kouření je ale mnohde mnohem striktnější, než v zemích Evropské unie. Například v New Yorku se nesmí kouřit ani ve veřejných parcích.

„Nejsem příznivcem regulací, na druhou stranu jsem rád, když přijdu z hospody a nejsem cítit kouřem. Ale věřím, že pro malé hospody to může být průšvih, třeba na takovém Smržově," popisuje starosta Českého Dubu Jiří Miler. „A když tam nebude hospoda, nebude tam už vůbec nic," shrnuje.

„Myslím, že dosavadní úprava oddělených prostor nic neřešila. Zákon funguje už v jiných evropských zemích, nevím, proč by neměl fungovat u nás," je přesvědčen poslanec za Liberecký kraj Václav Horáček (TOP O9). Ten na rozdíl od svého stranického předsedy Miroslava Kalouska hlasoval pro zákon. „Určitě bych to neviděl jako regulační zásah Bruselu, ale naopak posílení zdravotní politiky státu. Nárůst počtu výskytů rakoviny plic mi v tom myslím dává za pravdu," říká Horáček. A nemýlí se.

„Jsem rád, že poslanci zákon konečně schválili. Určitě se na zdraví lidí neprojeví hned, ale věřím, že bude motivací, aby se kouřilo méně," říká primář plicního oddělení krajské nemocnice v Liberci Jiří Vytiska, podle kterého je v posledních letech alarmující zejména nárůst rakoviny plic u žen. „Netvrdím, že je to bezprostřední vliv kouření, na druhou stranu je u kuřáků devětkrát vyšší pravděpodobnost agresivní formy onemocnění," zdůraznil primář.

Za motivační považuje nový zákon i jeho kolegyně, Milada Šípková, která v krajské nemocnici vede poradnu pro odvykání kouření. „Věřím, že bude mít příznivý dopad na kuřáky i nekuřáky. Podle dřívějších průzkumů by 60 procent kuřáků uvítalo, kdyby se v restauracích nekouřilo," doplnila lékařka plicního oddělení.

NA CIGÁRO? PŘED HOSPODU

Na výrazu ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) byla včera patrná úleva říznutá triumfem. Měl k tomu důvod. Poslanci včera posvětili protikuřácký zákon, a to v té téměř nejtvrdší podobě. Česká republika se tak od května příštího roku zařadí mezi evropské země s úplným zákazem kouření.

„Nejde tady o zákon proti kuřákům, jak ho rádi nazývají někteří jeho odpůrci, je to zákon proti zlozvyku zvanému kouření. Uvědomme si, že kouření přímo či nepřímo způsobuje každoročně v České republice smrt zhruba 18 tisíc lidí. Každý život, který tento zákon zachrání, stál a stojí za to úsilí zákon prosadit!" uvedl ministr.

Zákon ještě musí posoudit senát a podepsat prezident. Pokud tomu tak bude, tak si kuřáci nezapálí v žádné restauraci nebo baru, protože hostinští nebudou smět zřídit ani žádné kuřárny. Jediné kuřárny bude zákon tolerovat na letištích a v obchodních centrech.

Kolem protikuřáckého zákona se vedou bouřlivé debaty už dlouho, vlastně od roku 2013, kdy ministerstvo zdravotnictví normu poslalo do připomínkového zákona. Tyto debaty neutichly ani včera a řada hospodských svůj názor nezměnila ani včera. „Naprosto s tím nesouhlasím. Je to věc každého živnostníka, zdali má nebo nemá kuřáckou hospodu. Samozřejmě že tam, kde se vydává jídlo, by se kouřit nemělo, ale pivnice nebo bary? Je to přece nesmysl. Navíc jsme v demokratické zemi a každý člověk si může svobodně rozhodnout, kam by chtěl jít," řekl Martin John, majitel a provozní Klubu U Johna v Libouchci na Ústecku.

S podobnými argumenty přišel i šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten zákon považuje za další regulaci podnikání. „Osobně bych v normální situaci protikuřácký zákon klidně podpořil, ale v období úporné války vlády proti všem živnostníkům jsem nechtěl hlasovat pro další regulační a represivní opatření," vysvětlil ČTK Kalousek svůj postoj.

Nicméně i na straně hospodských jsou slyšet hlasy, které včera přijatý zákon tolik nehaní. „Je to fajn. Lidé mi nebudou kazit zdraví a ani ostatním nekuřákům. Na druhou stranu to přinese nemalé problémy, neboť se lidé budou hrnout ven za cigaretou a strážníci tak budou muset řešit více rušení nočního klidu," míní litomyšlský barman Martin Vytlačil.

Kromě cigaret zákon omezí i prodej alkoholu. Nově jej nebude možné koupit v automatech. Obecně je ale norma k alkoholu mírnější, než se původně čekalo. Ze zákona například vypadl požadavek, aby restaurace nabízely jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější nápoj ve stejném objemu. Také jim nebude hrozit okamžité uzavření hospody, pokud se tam nacházejí podnapilí mladiství.