S mobilním terminálem v ruce kontrolují jablonečtí městští strážníci, kdo má zaplaceno parkovné na Horním náměstí a kdo ne. Pokud řidiči použijí novou službu a uhradí parkovné SMS zprávou, mohou si jej kdykoliv a odkudkoliv prodloužit.

„Neznamená to, že by klasický automat na mince nebyl v provozu,“ upozornila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Řidiči mají nyní dvě šance, jak platbu provést. Jde o zkušební provoz na tři měsíce, a to pouze na Horním náměstí. Doklad o zaplacení si pro daňové potřeby mohou lidé vytisknout prostřednictvím radničních webových stránek.

To však není jediná novinka. Méně příznivou zprávou je, že parkovné podražilo. „Současně začal platit také nový ceník za parkovné,“ vysvětlila Fričová.

Podle něj je cena za první hodinu i za každou další započatou 13 korun. Parkovné se platí v Jablonci každý všední den od 7.30 do 17.30 hodin, v sobotu od 7.30 do 13 hodin.

Běžně zaplacené parkovné mincemi do automatu zůstává na desetikoruně za hodinu. „V těch třech korunách navíc za SMS, které poplynou operátorovi, se skrývá další služba klientovi parkoviště. Systém totiž umožňuje nejen placení, ale i operativní kontrolu správné úhrady parkování,“ podotkla mluvčí.

Odeslání textové zprávy je velmi jednoduché: SMS ve tvaru JN 01 registrační číslo auta 120. Přičemž JN označuje parkování v Jablonci, 01 je kód zóny, následuje registrační značka vozidla a 120 je doba parkování v minutách.

Pokud zákazník zadá SMS chybně, dostane informační zprávu: Město Jablonec nad Nisou – Parkovací lístek nebyl objednán. Chybný formát zprávy. „V případě, že zpráva od zákazníka odešla v pořádku, přijde mu do telefonu potvrzení o přijetí,“ popsala Fričová s tím, že u 60 a 120 minut potvrdí platbu jedna SMS, pokud si předplatí více, přijdou SMS dvě.

Parkoviště Horní náměstí Jablonec: SMS ve tvaru: JN_01_registrační číslo auta_120
– JN označuje parkování v Jablonci
– znak (podtržítko) znamená mezeru
– 01 je kód zóny (tedy Horního náměstí)
– následuje registrační značka vozidla
– 120 je doba parkování (může být i 60 či více minut)

Za tři koruny navíc získá řidič možnost parkovné si prodloužit. Klientovi přijde na telefon zpráva, že předplacené parkování vyprší a on jej může z kteréhokoli místa prodloužit opět pomocí stejné SMS jako při první platbě.

„Musím však upozornit, že placení prostřednictvím SMS je možné pouze v případě, že je aktivována služba Premium SMS. Bližší informace každý získá u svého mobilního operátora,“ upozornila mluvčí.


Co vy na platbu parkovného SMS?

Návod, jak platit formou SMS, i číselné označení parkovací zóny, je vyznačeno a popsáno nad parkovacím automatem. Lidé ale musí hlavu pořádně zaklonit, aby tuto informaci našli. Jablonec za tři měsíce systém vyhodnotí a rozhodne o jeho další budoucnosti.

Službu SMS parking využívá nejméně deset měst v zemi. Loni ji zavedl například Hradec Králové, letos Uherské Hradiště. Plánuje ji také Olomouc, uvažují o ní Pardubice, Frýdek-Místek nebo Bruntál.

s využitím ČTK