Sedm tisíc korun. Tolik musely do pokladny Okresního fotbalového svazu zaplatit fotbalové kluby, které nepostavily do okresních soutěží dětské družstvo. A je to problém.

Zaplatit mají i v Jenišovicích. „Sedm tisíc korun, to je pro nás třeba čtvrtroční pronájem tělocvičny,“ přiblížil Jiří Brož, předseda TJ Jenišovice, pod níž zdejší fotbalový oddíl patří.

Říká, že fotbal tak ukrajuje dalším sportům. „Ve své podstatě jde o určitou formu vydírání,“ myslí si Brož. V minulých letech platily ve stejném případě podstatě jen symbolické sankce. „V řádu stokorun,“ upřesnil Brož.

Právě v Jenišovicích se fotbalu naplno věnuje desítka žáků. „Děti chodí sportovat jinam, třeba do úspěšného oddílu orientačního běhu. Malí fotbalisté chodí hrát za Turnov,“ vysvětlil předseda.

Sankce za nepřihlášení dětského fotbalového družstva má platit sedm oddílů na Jablonecku.
Jenišovičtí se postavili do čela odporu. V první polovině září zaslali na Okresní fotbalový svaz otevřený dopis, kde rozhodnutí o pokutách kritizují a žádají jejich zrušení.

Machinace a podplácení?


Mezi kluby přitom podle Brože probíhají machinace s dětskými družstvy.

„Uplácí se za postavení družstva, nebo se postaví jen na oko s omluvou z utkání. Tím se poškozuje dobré jméno fotbalu. Začíná z toho prosakovat pokřivenost vztahů, falešná snaha o podporu sportu dětí a mládeže, osobní prospěchářství, zkrátka zavrženíhodné aktivity,“ stojí v dopise, který obratem kritizoval Výkonný výbor Okresního fotbalového svazu.

„Pokud má pan Brož důkazy o uplácení, tedy závažného počinu v rámci disciplinárního řádu, má plné právo podat v tomto směru podnět. V opačném případě jsou to jen bezzubé výkřiky,“ odpověděl Ladislav Čičmanec, předseda OFS Jablonec.


Dotčené oddíly

Nicméně kritika na výši sankce se ozývá ze všech dotčených klubů. „Nemáme hřiště, kabiny. V takových podmínkách se o děti nemohu za sychravého počasí starat. Poplatek považuji za nepřiměřený,“ uvedl Miroslav Pačes, šéf Camelu Jablonec.

Podobný názor má i Tomáš Křížka, předseda fotbalového oddílu Slavoj Kořenov. „Hned na začátku jsem říkal, že to je hloupé rozhodnutí. Dříve se platilo jen několik stokorun, což jsem chápal,“ vysvětlil.

Sankce zaplatil třeba i Josefův Důl, Janov nebo Roma.

Pokuty snad nižší

„Sankce určitě nechceme zrušit. Oddíly by na mládež rezignovaly, protože to je tvrdá práce. Děti by hráli fotbal stále méně. Navíc jde o rozhodnutí Českomoravského fotbalového svazu,“ vysvětlil Čičmanec.

Svaz je podle slov předsedy otevřený diskusi o výši sankcí. „Když přijde oddíl s oficiální námitkou a návrhem, jsme připraveni odsouhlasit změnu výše pokuty. Zřejmě ale až na po podzimní části soutěží,“ doplnil Čičmanec.
Peníze z pokut používá OFS na rozvoj mládežnického fotbalu na Jablonecku.