Akci pořádalo Eurocentrum Liberec, které má za cíl především informovat veřejnost o evropských záležitostech. Jeho vedoucí Eva Stanková stručně zhodnotila proběhlou akci a zopakovala některé důležité rady.

Jaké pracovní pozice němečtí zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí?
V Německu je poptávka spíše po kvalifikovaných pozicích, jako jsou například strojní inženýři, lékaři nebo specialisté na marketing. Nabídka míst, která nevyžadují kvalifikaci, je paradoxně nižší. Poradkyně EURES z Žitavy Sylvia Mierschová apelovala dnes na návštěvníky, aby si hledali práci, která odpovídá jejich kvalifikaci.

Jaká byla účast na veřejném semináři?
Přišlo bezmála padesát lidí, což je velmi slušná účast vzhledem k tomu, že začíná letní sezona. Zájem je všeobecně vysoký, nicméně na akce Eurocentra nechodí většinou tolik lidí, jako přišlo dnes. Tato akce byla co do návštěvnosti opravdu úspěšná.

Která věková skupina převládala?
Převažovali lidé kolem čtyřiceti let, ale ani studentů a absolventů nepřišlo málo.

Obraceli se na vás návštěvníci s otázkami?
Lidé byli rozhodně zvídaví, obraceli se na obě Eures poradkyně i na mě. Navíc měli možnost vyjádřit se pomocí dotazníků, které jsme jim po skončení semináře rozdali. Zjišťovali jsme tak například, jaký měli z akce pocit nebo jak se o ní dozvěděli.

Na jaké úrovni musí člověk, který by rád začal pracovat v Německu, ovládat němčinu?
Znalost jazyka je nutná, ale nijak ji neprověřujeme. Je rozhodně nezbytné rozumět zadání úkolu a domluvit se se zaměstnavatelem. Dnes bylo vidět, že mnoho lidí němčině rozumělo, reagovali dříve, než tlumočník věty přeložil.

Potřebují uchazeči nějaký jazykový certifikát?
Záleží na zaměstnavateli, jestli oficiální potvrzení vyžaduje. Některý může certifikát požadovat, jiný to riskne a důvěřuje zájemci, že německy umí.

Co je tedy důležité vědět, když chce člověk pracovat v Německu?
Řekla bych, že nejdůležitější je kontaktovat někoho, kdo vám poradí. Na to je ideální Eures. Pomůže zprostředkovat práci a jeho zaměstnanci vám řeknou, na co nesmíte zapomenout. Je nutné si zajistit například sociální a zdravotní zabezpečení. Také jsme se dnes dozvěděli, že důchodové pojištění je v Německu povinné nebo že nárok na pobírání starobního důchodu vzniká, až odpracujete rok. Takovéto detaily jsou podstatné, člověk by je měl znát.

Autor: Kateřina Vodičková