Další vlna onemocnění covid-19 dorazila. Páteřní nemocnice Libereckého kraje opět úpí pod tlakem nakažených pacientů. Špatná situace se projevuje zejména v krajské nemocnici a v Nemocnici Jablonec. „Museli jsme proto reprofilizovat další šestilůžkovou stanici na covidovou jednotku,“ sdělil ředitel druhé jmenované Vít Němeček, který zároveň poukázal na to, že většina nově hospitalizovaných je neočkovaná proti covid-19. „Hospitalizováni jsou i očkovaní pacienti, ale s výrazně nižším rizikem a také průběh jejich onemocnění je méně závažný,“ doplnil.

V Jablonci omezili část plánované péče, zejména na interně, chirurgii, ORL a urologii. „O výpomoc jsme požádali armádu,“ potvrdil ředitel.

Počty hospitalizovaných rostou strmě ze dne na den. Zatímco v neděli hlásily páteřní nemocnice celkem 67 hospitalizovaných, v pondělí 84, v úterý už jich bylo 99. Nejvíce pacientů ve vážném stavu leží v liberecké nemocnici. A podle primáře tamního anesteziologicko – resuscitačního oddělení Dušana Mormana jich rychle přibývá. „Daleko více hospitalizovaných je neočkovaných. Nicméně se musíme připravit na to, jak proočkovanost postupuje, že očkovaných bude hospitalizovaných více, protože ani vakcína není stoprocentní. Ale těch dezinformací kolem ní je více než zdrávo,“ povzdechl si Morman.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích v březnu letošního roku
Od pondělí jen očkování či prodělání nemoci. Stát nebude uznávat testy na covid

Jilemnická ani českolipská nemocnice prozatím plánované operace odkládat nemusejí, podle informací krajského krizového štábu k tomu ale pravděpodobně v brzké době také přistoupí. V České Lípě se totiž situace také podepisuje na chodu nemocnice. „Otevřeli jsme jednu covidovou jednotku na oddělení neurologie, přičemž neurologičtí pacienti budou po dobu uzavření oddělení hospitalizováni na traumatologii,“ přiblížila změny mluvčí špitálu Andrea Beranová.

Nemocnice také evidují posun v mediánu věku hospitalizovaných. Zatímco na jaře byli hospitalizováni především lidé nad 65 let, nyní se snížil na 55 plus.

Chybí hlavně zdravotní sestry

Chybí i personál. „Budeme rádi za personální pomoc. Bohužel, nejvíce nám chybí zdravotní sestry,“ popsal Morman. „Zátěž páteřních nemocnic se oproti říjnu zvýšila dvojnásobně a musíme být připraveni na to, že poroste i v dalších dnech a týdnech,“ doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kvůli plošnému testování ve školách hlásí krajští hygienici nejvíce podchycených případů nákazy ve věkové kategorii do 18 let. V dalších věkových kategorií pak procenta podchycených klesají. „Nejmladší kategorie končí v nemocnicích vzácně, ale většinou nakazí své blízké, z nichž někteří, především neočkovaní, v nemocnicích končí,“ poznamenal krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter.

Trikolóra, Havlův proslov a cinkání klíči. Turnovská základka si připomínala 17. listopad 1989 stylově.
Havlův proslov i cinkání klíči. Turnovská základka si připomněla 17. listopad

Podle ředitele Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimíra Valenty bylo v pondělí zjištěno více než 70 ohnisek nákazy ve školách. Hygienici zatím žádnou zcela neuzavřeli, nákaza ale poslala do karantény 170 tříd od mateřských po střední školy.