„Moderní ambulanci, která bude sídlit vedle pavilonu s oddělením ORL a ortopedie, plánujeme pro pacienty otevřít už v září letošního roku," konstatoval ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček. Ambulance tak bude přímo propojená s prostory nemocnice, což podle Němečeka přinese nejen organizační zjednodušení zaměstnancům, ale především vyšší komfort pro pacienty.

Kompletní stavba vyjde na 26,3 milionu korun. „Náklady spojené s výstavbou onkologické ambulance i úpravami stávajících prostor pro potřeby odborného pracoviště ředění cytostatik pokryje město formou investiční dotace. V první fázi v roce 2012 jsme zaplatili osm a půl milionu korun," uvedl náměstek primátora Miloš Vele.

Nová onkologická ambulance, kde bude oproti stávajícím prostorám možné obsloužit až sedm pacientů najednou, poslouží zároveň jako denní stacionář pro podávání chemoterapie a provádění lymfodrenáží.

Pro představu, ročně v onkologické ambulanci v Jablonci provedou přes 8 tisíc vyšetření, podají 800 infuzních chemoterapií a naordinují přes 4 tisíce jiných typů léčby onkologického onemocnění.

„V roce 2012 jsme k léčbě do ambulance nově přijali tři sta padesát šest pacientů s nádorovým onemocněním," sdělil primář onkologického oddělení jablonecké nemocnice Libor Hanuš.

Nezbytnou součástí onkologické ambulance je také ředírna cytostatik, kterou v nemocnici stihl vybudovat už během loňského léta. „Nachází se v prostorách veřejné nemocniční lékárny," podotkla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

V centrální ředírně cytostatik se už nyní připravují medikace pro onkologické pacienty stacionáře.