Naopak až do odvolání je uzavřena restaurace, omezený provoz hlásí i nemocniční bistro. To otevírá ve všedních dnech v šest hodin ráno a zavírá v 16 hodin, o víkendu si tu pacienti a personál mohou nakoupit od 8 do 13 hodin.

Areál nemocnice je už také znovu uzavřen závorami. Po týdnech volného vjezdu a bezplatného parkování musí řidiči za auto zaplatit. Míst je oproti normálu ale o něco méně. „Omlouváme se za sníženou kapacitu, kdy máme parkoviště u interny i nadále vyčleněné pro odběrové místo covid-19,“ vysvětlila mluvčí Nemocnice Jablonec Petr Hybnerová.

Nadále platí řada nařízení. „Ochrana personálu i pacientů zůstává prioritou. Lze se ale už objednávat k operacím nebo výkonům, které byly z důvodu epidemie covid-19 od 16. března zrušeny,“ popsala Hybnerová. Stále však platí nošení roušek. U vstupu do nemocnice si každý musí dezinfikovat ruce, dávkovače jsou u vchodů k dispozici.

Od nedělního večera se nepatrně mění i pravidla přítomnosti třetí osoby, většinou otce u porodu. „U porodu může být s rodičkou jen jedna osoba navíc – otec dítěte nebo druh ze společné domácnosti. Při příchodu mu změříme teplotu a nesmí jevit známky respiračního onemocnění,“ popsala mluvčí nemocnice. Nemocnice poskytne tatínkovi jednorázové oblečení, roušku si musí přinést svou. Musí mít s sebou i další roušku na výměnu.

Otec může být v době porodu pouze na porodním pokoji. Po porodu, až maminku převezou na pokoj, tatínek přejde do šatny, kde se převlékne a odejde rovnou z nemocnice. Návštěvy v dalších dnech jsou i nadále zakázány. A to nejen na porodnickém oddělení, ale na všech odděleních nemocnice.

Restart péče probíhá v koordinaci s ostatními nemocnicemi v kraji. „Žádáme veřejnost, aby i v dalším období byla trpělivá a postupovala podle pokynů našich zaměstnanců i praktických lékařů. Na webu nemocnice v sekci Epidemiologická situace zůstávají informace z jednotlivých oddělení, které průběžně aktualizujeme,“ sdělil ředitel nemocnice Vít Němeček. „V nemocnici je relativně klid,“ doplnil.

Od začátku května si lze v jablonecké nemocnici za úplatu nechat provést test na přítomnost koronaviru. Zároveň test výrazně zlevnil. Ještě před několika dny stál 2800 korun, díky nařízení ministerstva zdravotnictví jeho cena klesla na 1756 korun. Jedná se o stěr z nosu a z nosohltanu.

Vzhledem k nařízení centrálních orgánů mají v jablonecké nemocnici i nadále vyčleněnou lůžkovou kapacitu pro případné zhoršení epidemiologické situace v souvislosti s koronavirem.