V pondělí v dopoledních hodinách se zřejmě rozhodne o tom, jak bude od března fungovat jablonecká nemocnice.

„Sejde se vedení nemocnice se zástupci Lékařského odborového klubu. Před námi je víkend, situace se může stále ještě vyvinout různými směry,“ uvedla Petra Krajinová, mluvčí Nemocnice Jablonec.

Mezitím nemocnice připravuje krizové plány pro případ, že 1. března odejde všech čtyřicet dva lékařů, kteří podepsali výpovědi, skutečně odejde. „Nikdo výpověď nestáhl,“ doplnila Krajinová. Pokud jednání, která se vedou nejen v samotných nemocnicích, ale i na úrovních krajů a republiky, nedopadnou ke spokojenosti protestujících lékařů, přistoupí jablonecká nemocnice ke zveřejňování krizových scénářů.

„Jsme připraveni informovat veřejnost o všech opatřeních. V druhé polovině února je začneme zveřejňovat na webových stránkách nemocnice,“ upřesnila Krajinová.

Nemocnice čeká, jak se situace vyvine, proto nehledá nové lékaře. „Inzeráty nedáváme. Lékaři nečekají na naše rozhodnutí, čekají na to, jak se bude situace řešit v rámci systému, na celostátní úrovni,“ dodala Krajinová.

Vedení nemocnice ani města Jablonec, jako zřizovatele, nemá prostředky, aby lékařům nabídlo navýšení platů, podobně, jako se tomu stalo v České Lípě. „Peníze nejsou. Bavíme se tady o navýšení přibližně o devadesát tisíc korun,“ vysvětlila Krajinová.

Na dosud patovém stavu nezměnila nic ani schůzka ředitelů nemocnic s krajským náměstkem pro zdravotnictví Pavlem Novákem. „Situace v Libereckém kraji je vážná, ale není kritická, proto Liberecký kraj nebude vyhlašovat stav nebezpečí,“ sdělil Novák.

Jedním z opatřením, které by mělo koordinovat spolupráci nemocnic po v krizovém scénáři je vznik koordinačního centra pod taktovkou Záchranné zdravotnické služby, kterým bude denně podávána informace o kapacitách jednotlivých nemocnic v kraji. „Pacienti budou směřováni tam, kde jim bude poskytnuta komplexní péče. Provoz centra bude provádět naše operační středisko, které prozatím posílíme o jednoho pracovníka,“ řekl ředitel ZZS LK Stanislav Mackovik.