Chodit na masáž už dávno není jen nutný doplněk léčby po úraze při rehabilitaci. S rozvojem medicínských věd se stále jasněji ukazuje, že jde o víc. Fyzioterapie by měla být zakotvena v podvědomí každého člověka, jelikož v mnohých případech by mohla být účinnou cestou, jak zamezit vzniku závažných chorob s celospolečensky depresivním vlivem.

Umění zlepšovat ostatním lidem život a zbavovat je od bolesti maséři studují v několika stupních vzdělávání. Ne vždy na jejich umění ale nahlížejí zdravotní pojišťovny s nabídkou smlouvy. Ale určitá cesta už i tady je.

Hostem v našem křesle je tentokrát Jiří Bažant, pyšní se několikanásobným bronzovým titulem Masér roku.

Co to obnáší být oceněným masérem? Je to o tom, že vám lidé věří?

Masér roku je vlastně internetová anketa, v které mají možnost hlasovat i moji klienti. Zúčastnilo se 675 registrovaných subjektů. Umístil jsem se na třetím místě.

Je to zavazující? Musíte se dál ve svém oboru vzdělávat a prohlubovat své znalosti?

V podstatě by se dalo říci, že ocenění je fajn, ale pro mě je nejdůležitější spokojenost mých klientů. Sledovat nové postupy je pochopitelně v tomto oboru samozřejmostí.

Stalo se vám, že se lidé po odeznění zdravotních problémů vracejí, říct, jak se jim daří?

Dostávám i děkovné sms zprávy. Drtivá většina lidí, kteří se u mě zbavili nějakého chronického problému, se stali mými stálými klienty. Hodně jich ke mně chodí preventivně. Ale samozřejmě je i hodně těch, kteří přijdou, zbaví se bolesti, pak o nich půlroku neslyším. Přijdou, až mají opět bolesti.

Máte ve své klientele někoho, kdo je vyloženě „závislák"?

Ano, mám jich dost.

Jak často lidé třeba chodí?

I jednou týdně na hodinu. Třeba jen vypnout a relaxovat. Odpočinout si.

Muži i ženy?

Ano. Člověk nemusí chodit na masáž jen aby se zbavil bolestí pohybového aparátu. Na masáž je vhodné chodit preventivně, užít si profesionálně poskytnutý strukturovaný dotyk, odpočinout si a zapomenout na shon světa.

I muži vyhledávají relaxaci?

Stoprocentně, o tom nemůže být ani pochyb. Přece nejsme jiní než vy, ženy.

Nicméně, není jen relaxační masáž. Provádíte i metody napravování. Děláte i fyzioterapii?

Lidé u mě mají možnost absolvovat rehabilitaci. Masáže zdravotní, zdravotně-léčebné, samozřejmě i ty relaxační. mám osvojenu řadu rehabilitačních metod a postupů.

Co na vaši praxi říkají zdravotní pojišťovny? Slyší na smlouvy nebo …

Se zdravotními pojišťovnami nějak nespolupracuji. Ale například každý klient VZP má možnost vstoupit do Klubu pevného zdraví, kde jsou propláceny jednou za rok zdravotní masáže ve výši pět set korun. A dárci krve mají dokonce příspěvek vyšší.

Co vás vlastně přivedlo k práci maséra?

Asi především dobrá zkušenost z vojny. Byl jsem na ošetřovně, kde jsem se setkal s rehabilitací. Začal jsem se o rehabilitaci zajímat, protože mě velmi zaujala a bavila.

Po vojně jsem neměl ambice pracovat v privátním sektoru vůbec a jako zaměstnanec po mzdové stránce jsem na tom nebyl moc dobře. Ale i tak jsem se dál rehabilitaci věnoval. Pak přišel moment rozhodnutí a osamostatnil jsem se, rozhodně nelituji.