Jizerská padesátka se nepoběží. Definitivní rozhodnutí padlo v pondělí odpoledne. Už během víkendu přestali věřit v zázrak, tedy ve sněhovou pokrývku, i ti největší optimisté. Při sledování oblohy a předpovědí meteorologů jim bylo jasné, že počasí tentokrát zradilo na plné čáře.

„Kvůli nedostatku přírodního sněhu je 47. ČEZ Jizerská 50 zrušena. Dlouhodobé teploty nad nulou a víkendový déšť znemožnily úpravu tratě, která je na mnoha kilometrech zcela bez sněhové pokrývky. Pořadatelé proto museli tradiční svátek běžeckého lyžování odvolat," řekla mluvčí populárního závodu Zuzana Kalátová.

Neradostnou zprávu potvrdil také pořadatel J 50. „Je nám to líto. Tato kritická situace nás bohužel donutila k definitivnímu rozhodnutí. Letos se závod neuskuteční," sdělil Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.

Marné snahy

Pořadatelé se do poslední chvíle snažili situaci zachránit. Chtěli, aby se závod jel. Během prosince naváželi na trať přírodní sníh, ale veškeré snahy byly nakonec marné. „Dokud se držely teploty pod bodem mrazu, vyráběli jsme intenzivně umělý sníh, pokryli jím část trati včetně stadionu v Bedřichově, ale bohužel to nestačilo. Už několik týdnů máme v Jizerských horách jarní počasí," konstatoval předseda organizačního výboru Martin Koucký.

Peníze a rozmrzelí závodníci

Zklamaní závodníci by nyní uvítali přesun závodu na nový termín. „Prý to ale není možné kvůli Worldlopettu. Tomu nevěřím, protože o Velikonocích tam nic není," nechal se slyšet například Petr Rumpertesz.  Pořadatelé si ovšem trvají na svém.

„Kvůli nabitému kalendáři seriálů dálkových běhů Swix Ski Classics a pevně stanoveným termínům v seriálu dálkových běhů Worldloppet není přeložení možné. Naší snahou bude si s oběma seriály vyjednat do příštích let pevný náhradní termín Jizerské 50," dodal David Douša z agentury Mather Activation.

Pořadatelé teď řeší i nepříjemnou finanční stránku věci. Na přípravu závodu vynaložili devadesát procent celkových předpokládaných výdajů.

„Ačkoli v takových případech je ve světě běžné, že se závodníkům nedostává žádné kompenzace, což je uvedeno i v podmínkách závodu, rozhodli jsme se přihlášeným závodníkům vyjít vstříc maximální možnou slevou ze startovného pro příští ročník, která zároveň nebude pro náš závod v roce 2015 likvidační," řekl Marek Tesař. Zaplacené parkovné závodníkům převedenou na příští rok, nebo na jejich žádost vrátí.

„Kolik lidí z těch 4800 přihlášených se účastní seriálů Swix Ski Classics a Worldloppet? Řekl bych, že minimum a kvůli těm pár profíkům to ruší všem ostatním. Tuhle politiku nechápu," uvedl rozmrzelý závodník Slávek Jeřábek.

Z letošní J50 zůstala pouze pietní akce. V neděli 12. ledna v 8.45 hodin pořadatelé uctí na stadionu v Bedřichově památku Expedice Peru 70 a uznávaného horolezce Zdeňka Hrubého. Symbolicky v době startu závodu se tak vydají společně se závodníky k památníku Expedice Peru.

Skalní příznivci J50 v neděli stejně do stopy  vyjedou.  
„Přírodě neporučíš. Aby alespoň část energie pořadatelů a nadšení lyžařů nevyšly na zmar, jsme domluveni i s pořadateli, že bude základní zázemí a já společně s desítkami až stovkami dalších na trať prostě vyrazíme. Taková nová forma ski-krosu," prozradila dlouholetá závodnice 
Zuzana Kocumová. Před startem, který je v 9 hodin v Bedřichově 
na stadionu, se všichni chtějí poklonit u památníku horolezcům. A jako připomínku si na trať s sebou symbolicky vezmou i kus horolezecké výstroje (stačí karabinu, skobu, expresku, ale ti odvážnější a silnější 
klidně můžou i lano či cepín). „Pojedeme i s čísly, ty jsou „nasáčkovaný" 
a pořadatelé je chtějí rozdat. Takže – vyzvednout číslo a v neděli 
na startu, ale můžou i ti, kteří číslo nemají," dodala Kocumová.