Několikatisícovou částku platí města za každého zatoulaného psa, který skončí v útulku. V Desné a sousedním Kořenově se rozhodli učinit těmto investicím přítrž a schválili obecně závaznou vyhlášku, která majitelům psů ukládá povinnost nechat svého čtyřnohého mazlíčka trvale označit čipem. Kdo bude tuto povinnost ignorovat, vystavuje se riziku pokuty, případně správního řízení. Městská policie začne psy kontrolovat už na jaře, a to přímo v ulicích.

„Psy budeme kontrolovat při běžných pochůzkách pomocí čtečky. Ze začátku budeme majitelům neočipovaných psů domlouvat, po nějaké přechodné době už ale přistoupíme k tisícové blokové pokutě. Lidé, kteří by byli nachytáni s neočipovaným psem opakovaně, se vystavují riziku správního řízení, kde hrozí daleko vyšší sankce,“ řekl Deníku Aleš Flídr z desenské Městské policie, která působí také na území Kořenova a několika dalších obcí.

Blíží se hromadné čipování

V současné době ještě strážníci psy nekontrolují, protože se teprve blíží doba, kdy město Desná i obec Kořenov uspořádají hromadné čipování. V Desné budou moci majitelé psů využít čtyři termíny, a sice 2. únor, 6. březen, 7. duben a 5. květen.

„Čipovat se bude na úřadovně místní městské policie. Zároveň se tam uskuteční evidence zvířete do centrální databáze psů,“ konstatoval starosta Desné Marek Pieter.

V Kořenově zatím konkrétní termíny čipování stále vyjednávají. „Měly by být tři. Označování psů se uskuteční přímo na obecním úřadě,“ podotkl kořenovský starosta Luboš Marek.

Čipování zaplatí Desná a Kořenov

Veškeré náklady spojené s čipováním zaplatí za své obyvatele jak město Desná, tak obec Kořenov. „Investice se nám vrátí. Odpadne totiž celá složitá procedura, kdy městská policie odchytne zatoulaného psa, který nejprve putuje do kotce, a když se nepřihlásí majitel, tak do útulku, kde jeho pobyt platí obec. Díky čipu se během několika minut zjistí majitel psa,“ poznamenal Luboš Marek.

Lidé, kteří se svým psem nepřijdou ve stanovených termínech, budou mít smůlu – čeká je placení. Když se dostaví za smluvní veterinářkou (Klára Pospíšilová z Velkých Hamrů) jindy, dostanou sice zdarma čip, ale aplikaci si budou muset uhradit sami. V případě, že svého psa nechají trvale označit jindy a ještě u jiného než smluvního veterináře, musí si veškeré náklady uhradit sami.

Majitelé mají povinnost nechat očipovat každého psa staršího šesti měsíců. Naopak vyhlášce nepodléhají psi, kterým bylo před účinností vyhlášky, tedy před 1. lednem 2010, více než dvanáct let.

Čip je sterilní zařízení velikosti zrnka rýže a nemá žádný vliv na zdraví zvířete. „Rozhodně není pro zvíře nijak omezující nebo obtěžující. Aplikuje se jehlou pod kůži, a to na levou stranu krku, k lopatce, to je dané mezinárodně,“ poznamenala veterinářka Klára Pospíšilová.

Zastáncem čipování je i majitelka lučanského útulku Dášenka a zároveň členka jablonecké Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová. „Čip je nejlepší identifikační znak, už díky tomu, jak rychle lze zjistit majitele psa. Se známkou je to komplikovanější, protože některé obce mají úřední hodiny jen v některé dny a musíme tak několik dní čekat, než se můžeme o psovi něco dozvědět. A tetování je vůbec problém. Jednak bývá často špatně čitelné, a pak také ne každé zvíře si nechá sáhnout do ucha. Z těchto tří možných variant je čipování nejlepší,“ říká Dagmar Kubištová.