V červenci se dočkáme tzv. Modrého měsíce. Pořekadlo „once in a Blue Moon" (jednou za modrý měsíc) se používá pro označení dvou úplňků v jednom kalendářním měsíci už od roku 1946. Dá se říci, že to americká obdoba našeho rčení: "Jednou za Uherský rok". A právě tato událost nás letos v červenci čeká. V pátek 31. července v 11.47 nastane druhý červencový úplněk, ten prvý zpestřil prázdninovou oblohu 2. července ve 3.19 ráno.

Jeho pravidelný osmadvaceti denní cyklus, při kterém ubývá a zase dorůstá, ovlivňuje příliv a odliv, ženský menstruační cyklus, páření a migraci některých živočichů. Ovlivňuje ale i chování člověka? A můžeme na úplněk svést svoji nervozitu, nespavost, vyšší porodnost nebo bolest hlavy?

Názor skeptiků

Členové Českého klubu skeptiků Sisyfos na všechny otázky říkají jasné ne. „Bylo publikováno už několik studií na mnohatisícových a mnohaletých souborech, aniž by takovou závislost zjistily. O takových studiích se však v médiích nemluví, nejsou zajímavé, zatímco jakákoli zmínka o vlivu Měsíce je v médiích ihned šířena. Popisované vlivy Měsíce na člověka lze považovat jen za pověry," tvrdí skeptici.

Odborníci oponují

Odborníci po celém světě mají ale jiný názor. Podle legend obcházejí za nocí, kdy je Měsíc v úplňku, upíři a vlkodlaci. Nejen oni, ale také my jsme podle posledních výzkumů ovlivněni úplňkem a máme sklon spát méně a hůře, když je Měsíc největší.

Michael Smith ze švédské Göteborgské univerzity ve svém výzkumu sledoval spánek a mozkovou aktivitu 47 dospělých osob. Výsledky ukázaly, že úplněk zkracuje dobu spánku asi o 20 minut a také znesnadňuje usínání.

„V době úplňku se zdá být mozková kůra citlivější. Účinek je patrný u obou pohlaví, ale především muži mají problémy s usínáním a délka spánku je u nich kratší. Získané údaje naznačují, že zde jsou zřejmě jakési biologické hodiny usměrňované měsíčními fázemi, ale jejich mechanismy zatím nejsou prozkoumány," říká Michael Smith.

Podle Christiana Cajochena z univerzity v Basileji, autora první studie, která naznačila vztah mezi úplňkem a spánkem, je rytmus odpovídající měsíčním fázím zřejmě dědictvím z dávných dob.

Dávné časy

„První lidé možná měli lehčí spánek za úplňku, neboť za jeho světla byli více ohroženi divokými zvířaty. Původ tohoto jevu je možná ještě mnohem starší, z šera minulosti, kdy byli pány Země dinosauři a začali se vyvíjet první savci. Tito naši dávní předkové byli nuceni žít hlavně v noci a byli nejaktivnější v době, kdy Měsíc svítil nejvíce, protože ve dne se museli skrývat před velkými plazy. Některá zvířata mají dosud rytmus reprodukce ovládaný Měsícem. Je možné, že lehká redukce lidského spánku je dědictvím z dávných časů, kdy jsme se i my museli množit za úplňku," uvedl Cajochen.

Spánková laboratoř

V Liberci se poruchami spánku zabývá od roku 2005 spánková laboratoř. „S lidmi, na něž působí úplněk během spánku, se setkáváme zcela ojediněle, ale pár pacientů už jsme tu měli. Jejich problémy ale nechceme příliš komentovat. Věci kolem úplňku jsou spíš raritní," uvedl primář ORL Radomír Minařík.

„Poradnu navštěvují hlavně klienti, které trápí buď chrápání, nebo různé druhy poruch spánku. Zde je provedeno komplexní ORL vyšetření a vydán dotazník s řadou otázek. Ty směřují ke zjištění příčin obtíží. Chrápání a především zástavy dechu ve spánku bývají totiž velmi často jen jedním z příznaků doprovázející například onemocnění plicní, neurologická, kardiovaskulární a jiné," dodal Minařík.

Ročně v liberecké spánkové laboratoři vyšetří, případně odoperují přes 200 dospělých klientů nejen z Libereckého kraje. Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění. U operací je přístup pojišťoven různý. Některé uhradí, jiné si musí platit pacient.

Působí na vás úplněk? Co se vám děje a co prožíváte?

Anne Jägerová, studentka pedagogikyAnne Jägerová, studentka pedagogiky, Liberec
Mne osobně úplněk ovlivňuje až příliš. Když měsíc roste, roste s nim i má sebedůvěra. Jsem plna energie a připravena splnit všechny své plány. Avšak, když měsíc couvá, má energie odchází s ním a bere s sebou všechnu jistotu. Jakmile se moje mysl dostane do melancholického stavu, jsem raději o samotě a vychutnávám si obyčejně radosti života, jako je například dortík nebo západ slunce.

Renata Sotáková, výživová poradkyněRenata Sotáková, výživová poradkyně, Jablonec nad Nisou
Ve výživě je úplněk hodně zajímavé téma a lze ho dobře využít k hubnutí a k získání energie.On totiž měsíc sám o osobě ovlivňuje všechny živé organismy. Tím, že úplněk trvá jen den, tak se doporučuje postit se už 12 hodin před jeho začátkem. Vypusťte kávu a upřednostněte vodu, zeleninové šťávy, čaje (Phu-er, kopřiva), ovoce nebo rýži. Ulevte nejen svému fyzickému tělu stravou, ale i své psychice. Zkuste omezit televizi, počítač, místo toho jděte do přírody. Jsme totiž zahlceni nejen potravinami, ale i informacemi a věcmi a to vše nás zatěžuje. Nejlepší je si uklidit nejen v sobě, ale i kolem sebe.

Kateřina Havlová, ředitelka ČČKKateřina Havlová, ředitelka ČČK, Jablonec nad Nisou
Úplněk je čas několika dnů před i po, kdy mají emoce tendenci se dmout. Je to pro mě magické a nabíjející. Mám úplněk ráda, i když musím být opatrná na plamenné projevy. O to víc to platí, když přichází blue moon. Modrý měsíc je jednou za tři roky a já věřím, že hluboké a niterné sny se mohou splnit, pokud si to v tento čas budeme vizualizovat a za svými sny pomalu kráčet.

Laďka Staffen, kuchařkaLaďka Staffen, kuchařka, Jablonec nad Nisou
U mne děs běs už od mládí. Ve dvě hodiny po půlnoci jsem prostě čilá jak rybička. Nepomohly žádné čaje, mlíčko, med, meduňka, žaluzie. Prostě jsem to časem přestala řešit. Den před, v den a den po úplňku jsem po půlnoci svěží. V rámci zachování nočního klidu se věnuji jen četbě, nebo koukání na noční město z balkonu. A na ten modrý měsíc se těším, že si ho vyfotím.

Iva Chaloupková, vedoucí IKS Ž. BrodIva Chaloupková, vedoucí IKS, Železný Brod
Nemám čas to na sobě pozorovat. Úplněk miluji, připomíná mi stejně jako všechno další vesmírné naši malost a pomíjivost. A proto se asi dokáži tak často smát věcem, které jsou více než k smíchu k pláči. Takže úplněk na mě vlastně působí :-).

Jana Matěásková, inzertní poradkyněJana Matěásková, inzertní poradkyně, Loužnice
Běžně mluvím ze spaní… Úplněk ten mě ovlivňuje každý měsíc. Nevím, jestli to, že bude tento měsíc dvakrát, bude pro mne něčím zvláštní, ale před každým úplňkem cítím silné napětí. Přitahuje mě jeho krása. Takže, když je jasná noc, ráda měsíc v úplňku pozoruji. Od malička jsem náměsíčná, chodím po bytě i celém domě, jednou jsem byla i na zahradě s peřinou v ruce a běžně mluvím ze spaní a vykřikuji. Sama proti tomu nic nedělám, jen manžel spí se špunty v uších. Dieta o úplňku na mě nefunguje, naopak mám větší hlad a chutě. Co vždy u nás fungovalo o úplňku, bylo plánování dovolené, v tento čas jsme s babičkou a dědou jezdili na prázdniny do NDR k Baltu do Prerowa a vždy jsme tam měli krásné počasí. Také při úplňku nechávám na šňůře bílé prádlo, vybělí se lépe než za jasného slunečného dne. Také houby rostou více, když jde měsíc do úplňku.

Tomáš Pfajfr, automobilový závodníkTomáš Pfajfr, automobilový závodník, Jablonec nad Nisou
Nejsem si vědom, že by mě úplněk nějak ovlivňoval. Vždy tvrdě spím a úplněk na tom nic nemění. Zřejmě na to nebudu „alergický".

NA CO SE JEŠTĚ MŮŽEME TĚŠIT?

Slzy sv. Vavřince a zatmění superúplňku

Nejprve páteční blue moon tedy tzv. Modrý měsíc. K mírnému zklamání se však nějaké výrazné modré barvy příliš nedočkáme. O zabarvení Měsíce v tomto případě totiž vůbec nejde. „Fráze „once in a Blue Moon" se používala už za dob Shakespearových a znamená přesně totéž, co „jednou za uherský rok", tedy abstraktní vyjádření malé četnosti nějakého jevu," vysvětluje Jan Veselý na www.astro.cz.

Letošní léto nabídne určitě i tradiční podívanou na meteority. Jako každoročně, bude možné i o letošních nocích 12. a 13. srpna pozorovat bohatý meteorický roj Perseidy (maximum 13. srpna v 8 hodin), zvaný někdy Slzy svatého Vavřince. Lidově se pak říká, že „padají hvězdy" a že je třeba při spatření takového úkazu si něco přát a ono přání se pak vyplní. „Tak zaprvé tento jev nemá s hvězdami společného vůbec nic. A za druhé, kdyby na Zemi padala hvězda tak si už ani nic přát nemusíme," glosují odborníci z prostějovské Hvězdárny.

A co superúplněk a k tomu ještě úplné zatmění Měsíce? Ani na tento úkaz nemůžeme zapomenout, ale počkáme si do 28. září. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 kilometrů, ale tentokrát to bude „jen" 356 876 km. Při svém vycházení může být ve srovnání s objekty na obzoru, skutečně obrovský a zbarvený do oranžova či do červena. Když se měsíční kotouč při úplňku nalézá nízko nad obzorem, porovnává si přitom lidský mozek jeho velikost se mnohem vzdálenými předměty na obzoru jako stromy, kopce, rozhledny. Vůči nim je úplněk opravdu velikánský.