Koloběh života v sobě nese nejen vznik nového života, ale také odchod. O umírání beze strachu a o smrti z pohledu buddhismu bude ve středu 29. listopadu od 19 hodin přednášet Jan Matuška. Ten se buddhismu věnuje přes patnáct let. Zájemce tak provede nejen principem buddhistického učení, ale také přiblíží, proč není nutné se smrti a odchodu z tohoto světa obávat.

Přednáška rozhodně není určena pouze pro příznivce buddhismu, ale pro širokou veřejnost a pro každého, kdy by se o tomto tématu chtěl něco dozvědět. Dle Matouška se dnes lidé děli do dvou extrémů. „Na jedné straně tu máme osoby, které spoléhají jen a jen na sebe a oproti tomu lidi, kteří naopak věří v mystiku a víru a k praktičnosti mají daleko,“ sdělil Matuška, podle kterého ale mohou lidé najít zlatou střední cestu. A to právě skrze buddhismus.

Zatímco na východě je smrt běžnou součástí života a od malička jsou s ní seznamovány i děti, v západním světě se postupně smrt od lidí vzdaluje. Lidé již neumírají doma obklopeni rodinou a blízkými, ale pozvolna tento svět opouštějí za závěsy a stěnami nemocničních pokojů.

Celý proces umírání se od lidí vzdaluje, tím vznikají i časté obavy z této etapy života a z neznáma. „V západní kultuře nám chybí příprava na poslední okamžiky života,“ dodal Matuška. Součástí přednášky bude dokonce i buddhistická meditace a samozřejmě prostor pro dotazy návštěvníků.