A skutečně by bylo lepší vyrážet venčit psa s potřebným sáčkem, protože podle Jiřího Rulce to strážníci myslí vážně. Navíc se nyní na tento nešvar chtějí zaměřit přednostně.

„Všechny přestupce, které strážníci přistihnou, jak nerespektují zákon a obecně závaznou vyhlášku, budeme nekompromisně postihovat podle platné legislativy,“ upozorňuje ředitel městské policie.

A podle zákona mohou strážníci člověku, který po svém psu neuklidí, udělit pokutu až do výše tisíce korun. „Tuto zákonnou možnost budeme beze zbytku využívat a už nebudeme přistupovat k žádným domluvám,“ varoval šéf jabloneckých strážníků.

Ohledně pejskařů se strážníci zaměří i na další častý problém, kterým je volné pobíhání psů. V Jablonci platí vyhláška, která přesně stanovuje, kde je možné nechat psy venčit bez vodítka, přičemž v ostatních lokalitách volně pobíhat nesmějí.

„Ti, co nedbají zákonných ustanovení, připnou psa na vodítko pouze tehdy, pokud je v dohledu uniforma městského strážníka. Na výtky ostatních spoluobčanů buď nereagují vůbec, nebo se je velice agresivně a vulgárně snaží umlčet,“ říká Jiří Rulc.

S tímto případem se Deníku svěřila sedmadvacetiletá Lenka z Jablonce. „Nemá cenu někomu něco říkat. Naposledy jsem takhle narazila před Vánoci, když jsem venčila svého jezevčíka a rozeběhl se proti nám dobrman. Musela jsem malého vzít do náruče a bránit ho a majiteli to bylo skoro jedno. A když jsem mu řekla, že má mít psa na vodítku, tak mě poslal do …, pak řekl, že to není moje věc a šel dál,“ líčí mladá žena.

I v případě volně pobíhajícícíh psů budou nyní strážníci majitelům bez předchozích domluv rovnou udělovat pokuty, a to rovněž do výše tisíce korun. Použití košíku majitelé psů v povinnostech nemají.