Komu by se nelíbilo koupit hezky opracované zlato bez daně z přidané hodnoty, tedy o pětinu levnější? Pokud peníze má, je taková nabídka pro něj často zajímavější než pořízení cihličky. Jedné, dvou, deseti, uncové, kilové. Jenže. Jediný, kdo dosud v České republice zlaté mince nabízel, byla Česká národní banka (ČNB). Po středeční ražbě i jablonecká Česká mincovna.

Investiční zlato

„Razili jsme sice zlaté kilové medaile, ale zájem o ně klesal. Jen daň z přidané hodnoty je u té poslední čtvrt milionu korun,” uvedl ředitel a člen představenstva České mincovny Radek Šulta. Hledali proto mezi zlatou cihličkou bez DPH a zlatou medailí. Koupili licenci novozélandské banky a začali razit tzv. smart mince.

„Už máme objednávky, ale hlavně řadu dotazů. Asi to byla trefa do černého,” hodnotí marketingový tah Šulta. Razit začali hned čtyři gramáže. Tu nejtěžší, kilovou, si v tomto týdnu podle aktuální ceny na trhu zájemci mohou koupit za 1 175 437 korun. (Jen pro zajímavost uveďme, že cihlička by vyšla o zhruba 60 000 levněji, naopak medaile o 325 tisíc dráž - pozn. red.)

Zákonitosti mince

Razit zlaté investiční mince má své zákonitosti. Musí mít mimo jiné nominální hodnotu a platit s ní lze v zemi původu nebo ražby. Vyražený nominál na zlatých smart mincích umožňuje držiteli kdykoli směnu v novozélandské centrální bance.

„Koupili jsme novozélandskou licenci na tamní dolary. Mince mají také uveden název domina a na lícové straně se v různé velikosti objevuje portrét královny Alžběty II.,” vypočetl povinné prvky, které byly podmínkou udělení licence, ředitel mincovny.

Tím se Jablonečtí nedostali ani do konfliktu s centrální bankou, která má na ražbu investičních mincí nezatížených daní z přidané hodnoty monopol. Současně zvolili také odlišné gramáže. Podstatně vyšší než ČNB.

Umělecká hodnota

Mince nezaostávají ani svým zpracováním. Nabízejí uložení peněz do hodnotného zlata a uměleckého předmětu současně. Motivy mincí připomínají historické vazby českých zemí na země britského společenství.

Největší kilogramová mince s motivem „dobré” královny Anny má nominální hodnotu 10 000 novozélandských dolarů. Jejím autorem je Luboš Charvát. Mincovna kilovek hodlá emitovat 150 kusů. „Je pěkná a proto mě moc mrzí, že nedostanu odražek,” glosoval Charvát při ražbě.

J. A. Komenský, nominální hodnota 250 novozélandských dolarů a hmotnost 348,5 gramu. Jednu z 250 mincí si investoři pořídí za cenu přes 430 tisíc. Uměleckého zpracování předlohy na minci o průměru 65 milimetrů se ujal Michal Vitanovský.

Menší sestra s průměrem 50 milimetrů zobrazuje na reversu generála Peřinu. Jeho portrét zpracovával vystudovaný rytec z jablonecké uměleckoprůmyslové školy Miroslav Schovanec, který pracuje přímo v mincovně na oddělení designu u CNC stroje. Nominál je 100 novozélandských dolarů a investor je pořídí za necelých dvě stě tisíc korun.

Tisíc kusů investičních zlatek razí Česká mincovna v Jablonci s tématem Johna Wycliffa a Jana Husa. Na trhu nyní stojí 83 603 korun.