Přestože říjnová čísla potvrdila dlouhodobý klesající trend, podle mluvčího jabloneckého úřadu práce Michala Holého krize rozhodně zažehnaná není. Navíc jsou na tom špatně absolventi, o které teď většina zaměstnavatelů jeví jen minimální zájem.

„Samozřejmě záleží na oborech, ale obecně se dá říci, že v současné době absolventi nemají dobrou pozici. Ještě před dvěma lety se o ně firmy doslova praly, dnes je zájem velmi malý. Na druhou stranu situace stále není tak špatná jako ještě před deseti lety,“ říká Michal Holý v souvislosti s tím, že na úřadu práce za poslední dva měsíce přibyla nová vlna absolventů.

Zaměstnavatelé nabízejí málo pozic

Problém absolventů souvisí s dlouhodobým nedostatkem volných pracovních míst. „Zaměstnavatelé jich v současné době vytvářejí stále málo, a když už, tak většinou dávají přednost lidem se zkušenostmi,“ poznamenal Michal Holý.

Jeho slova potvrzuje fakt, že zatímco nezaměstnanost už několik měsíců výrazně klesá, počet volných míst se nijak výrazněji nemění.

Nepříznivou situaci absolventů potvrdil i čtyřiadvacetiletý Marek z Jablonce. „Když jsem šel studovat strojařinu, říkali nám, jak je to zlaté odvětví a že uplatnění najdeme vždycky. Jenže ještě během studia přišla krize a rázem je všechno jinak,“ říká Marek, který se od ukončení studia stále nikde neuchytil.

Místo propouštění nižší výplaty

Právě strojírenský a automobilový průmysl postihla ekonomická krize zřejmě nejvíc a následky jsou v mnoha firmách patrné dodnes.

„Už někdy v loňském roce za námi přišel šéf s tím, že nastal problém a mělo by se propouštět. K tomu nakonec nedošlo, ovšem jen za cenu snížení platů všem zaměstnancům,“ řekl Deníku pracovník strojírenské firmy.

Situace už se ale pomalu lepší i v těchto oborech. „Na příznivý vývoj nezaměstnanosti mělo v říjnu opět vliv zejména umísťování uchazečů v některých hospodářských odvětvích, především ve výrobě součástek pro automobilový průmysl či výrobě hraček,“ podotkl mluvčí úřadu práce.

Na jedno místo fronta o 32 lidech

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé stále nevytvářejí větší množství pracovních pozic, se dlouhodobě příliš nemění ani počet uchazečů, kteří připadají na jedno volné pracovní míst.

Ke konci uplynulého měsíce stálo v pomyslné frontě na jednu neobsazenou pracovní pozici zhruba dvaatřicet lidí, zatímco přesně před rokem, při daleko vyšší míře nezaměstnanosti, to byli jen čtyři lidé navíc.

Z toho důvodu se řada lidí stále bojí riskovat a pouštět pracovní místo i přes případnou nespokojenost.

„Může si to dovolit maximálně člověk bez rodiny a závazků. Konkurence je dnes všude veliká, takže nikdo nemůže počítat s tím, že se někde stoprocentně uchytí, a to ani tehdy, když sleví z nároků,“ řekla nám před nedávnem v anketě Markéta Vaníčková z Jablonce.

V rámci mikroregionů stále panuje nejvyšší míra nezaměstnanosti na Tanvaldsku, kde na konci října činila 12 procent. O moc lépe na tom s 11,4 procenty nebylo ani Železnobrodsko.

Podle předpokladů jabloneckého úřadu práce s blížícím se koncem roku začne nezaměstnanost opět stoupat. Jedním z důvodů, proč už se situace na trhu práce na sklonku roku zřejmě dál lepšit nebude, je očekávaný příliv zaměstnanců vykonávajících sezonní práce a lidí se smlouvou na dobu určitou.

„To všechno jsou tradiční negativní faktory, kvůli kterým ke konci roku vždy předpokládáme, že se nezaměstnanost bude zvyšovat. Může to ale být jinak. Záleží na tom, jestli začnou firmy na Jablonecku vytvářet větší počet pracovních příležitostí,“ uzavřel tiskový mluvčí jabloneckého úřadu práce.