VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsem sklář a deset měsíců bez práce

Jablonecko - Práci hledají absolventi nebo pedagogové. Všichnim ale ženy především.

12.8.2010
SDÍLEJ:

Vývoj nezaměstnanosti za červenec.Foto: Fotograf Deník

Petr ze Železného Brodu hledá práci deset měsíců. „Jako mačkář jsem byl zvyklý na pěkné peníze. Nechci jít dolů,“ vysvětluje, proč stále nepracuje. Nabídek přitom dostal docela hodně. „Ale to bych šel tak na polovinu. Proto pořád hledám dál,“ uvedl čtyřicetiletý Petr, který si nepřál uvést celé jméno.

Jeho situace je ztížená tím, že přímo v Železném Brodě se nezaměstnanost pohybuje na čtrnácti procentech. Na celém Jablonecku pak dosahuje míry 10,8 procenta.

Méně pracovních nabídek

Po několika měsících poklesu nezaměstnanosti přicházejí pro Petra a dalších více než pět tisíc nezaměstnaných na Jablonecku špatné zprávy. Jablonecký Úřad práce opět zaznamenal růst počtu nových uchazečů, a to o devatenáct oproti měsíci červnu.

Jablonecký Úřad práce Petrovi nabídl v červenci sto padesát volných pracovních míst, o sedm méně, než v červnu. Nekvalifikovaným lidem, mezi které se počítá i Petr, ale nabízí míst méně. „Mezi početnější patří pouze poptávka po pěti svářečích ve firmě International Metal Plast a pěti obchodních zástupcích společnosti Spedition 3000,“ uvedl Michal Holý, analytik trhu práce.

Učitelé nemají kde učit

Mezi novými uchazeči o práci dominují pedagogičtí pracovníci, naopak dělnické profese zaznamenávají pokles nezaměstnanosti, výrazně větší zájem je zejména o obsluhující pracovníky ve službách ale také o stavební dělníky.

„Našla jsem práci až skoro po roce. Musím dojíždět jedenáct kilometrů autem, které jsem léta neřídila. Ale díky za to, že nějakou práci mám,“ popsala osmačtyřicetiletá Jaroslava ze Železnobrodska. Jako nekvalifikovaná si našla práci daleko od domova, až u Jablonce.

Měla štěstí, protože nadále přibývá nezaměstnaných žen. Těch úřad evidoval v červenci o čtyřicet čtyři více než v červnu. U žen vzrostla nezaměstnanost na 13,4 procenta.

Přicházejí ze škol a bude jich víc

Na celkový růst nezaměstnanosti měl vliv zejména nástup nové absolventské vlny, která bude zřejmě sílit s koncem prázdnin.

Třeba Dana z Liberce hledala jako pedagog práci několik měsíců. Po absolvování vysoké školy nemohla v blízkosti svého bydliště najít odpovídající místo.

„Našla jsem práci až ve Frýdlantu, budu denně dojíždět. Ale jsem ráda, je to dobré místo,“ vysvětlila Dana, která svým zaměřením spadá rovnou do dvou rizikových skupin, tedy žen a pedagogů.

Kvůli blížícímu se konci léta a pozvolnému ukončování sezónních prací počítá úřad práce v příštích měsících s dalším nárůstem počtu nezaměstnaných. Navíc se přihlásí další absolventi.

Velké propouštění firmy nechystají

Dobrou zprávou je, že úřad neeviduje žádné hromadné propouštění. „Je ale otázkou, zda se tak nestane do konce roku. Pokud ne, i tak se dá počítat v závěru roku s nárůstem nezaměstnanosti na jedenáct a půl, možná až dvanáct procent,“ doplnil Holý.

Řada podniků se totiž zbavuje zaměstnanců po částech a nespadá do kategorie hromadné propouštění. Zatím nepotvrzené jsou informace z Preciosy. Lidé se tu na podzim ale k odchodu chystají.

Jablonecký Úřad práce evidoval v červenci pět tisíc šedesát čtyři nezaměstnaných. Minulý rok ve stejnou dobu jich bylo o dvě stě osmdesát šest méně.
Na jedno nabízené pracovní místo připadlo v červenci třicet čtyři uchazečů.

Autor: Jan Sedlák

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sčítání hlasů. Ilustrační foto.
116

ON-LINE: ANO suverénně zvítězilo v Libereckém kraji. Následuje ho STAN

Klub Na Rampě.

Na Rampě zazní jazz, rock i soul

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

Jilemnice - Nové koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun včetně DPH s nerezovou vanou nebude. Výsledky místního referenda, které se konaly v době sněmovních voleb, byly jednoznačné.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení