Krizový štáb Libereckého kraje se sešel ve čtvrtek odpoledne. Na svém jednání se věnoval opatřením v rámci regionu, která vychází z nouzového stavu. Ten ve čtvrtek úderem 14. hodiny vyhlásila česká vláda.

Tématem číslo jedna bylo případné uzavření mateřských škol, které zatím vláda nechala otevřené. I krajský krizový štáb zřizovatelům doporučuje nechat školky otevřené. Rozhodnutí je však na obcích. V současné době je z celkových 238 mateřských zařízení v našem regionu zavřeno 39 a s omezeným provozem fungují dvě. „Musíme v této chvíli zajistit zejména fungování zdravotnických zařízení, sociálních služeb a složek integrovaného záchranného systému. Malé děti patří dle sdělení Krajské epidemiologické komise k nejméně ohroženým skupinám. Jejich pobyt ve školce je za dané situace při dodržování hygienických opatření výrazně bezpečnější než pobyt u prarodičů,“ uvedl hejtman Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Krizový štáb také řešil uzavření hraničních přechodů a to i včetně malého pohraničního styku se Spolkovou republikou Německo. Stejně tak i dopad tohoto fungování na přeshraniční dopravu s ohledem na fungování průmyslových firem v Libereckém kraji. Provoz přeshraniční vlakové linky Liberec–Varnsdorf a Liberec–Drážďany a Liberec – Sklařská Poruba a autobusové linky Zhořelec–Liberec a Bogatyně–Liberec nyní řeší kraj ve spolupráci s ministerstvem dopravy. „Více informací a doporučení ke způsobu překračování státní hranice ze SRN především pro zaměstnance v zahraničí, zveřejníme v pátek odpoledne,“ řekla mluvčí kraje Andrea Fulková.

Další jednání Krizového štábu Libereckého kraje je plánováno na sobotu 14. března. V pondělí se jeho členové sejdou se starosty obcí s rozšířenou působností.

Rozhodnutím vlády v rámci nouzového stavu musí všechny osoby vracející se z krizových oblastí, kterými jsou: Čína, Jižní Korea, Írán, z evropských států Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko a Francie, zůstat automaticky v dvoutýdenní karanténě. Po návratu domů tyto osoby musí telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví eNeschopenku. Během karantény je žádoucí zajistit si z domova nákup a doručení potravin.