Od 12 do 24 hodin mohou nejen čtenáři Libereckého deníku, ale i ostatní zájemci přijít podpořit dobrou věc. Fotbalisté z Jiskry Vratislavice slavili letos postup do I. B třídy a ještě před jejím výkopem uspořádají charitativní fotbalovou exhibici s týmem Real TOP Praha. Cílem je finančně podpořit handicapovanou Markétu Pechovou.

„Po loňské akci Jiskra pro Lukáše, která se vydařila, chceme letos pomoc dalšímu vratislavičákovi. Markétě, která přišla o nohu a přesto je dobrá i mezi zdravými plavci, chceme pomoc splnit sen - příští rok přeplavat kanál La Manche,“ uvedl nejlepší střelec fotbalového okresu Milan Štěpánek.

Akce pro celou rodinu nabídne návštěvníkům nejen kvalitní fotbal domácí Jiskry s hvězdným Real Top Praha, ale také spoustu dobré muziky a zábavy pro děti. Ani letos nebudou ve Vratislavicích chybět známé tváře.

Program začíná na hřišti Jiskry v poledne zápasem fotbalových přípravek Slovanu Liberec a Jiskry a ve 13.30 očekávaný duel Vratislavic s Real Top Praha. V dalším programu od 17 vystoupí skupina Těla, od 18.30 Naty Bitkovská a půl hodiny po ní Nikolas Bitkovskij. Od 19.25 si přijdou na své příznivci ultimatního sportu, v exhibici se předvedou bojovníci z MMA Liberec a kickboxeři z Hrádku. Od 20 hodin je čas vyhrazen Tres Udos, od 21.30 Barrage a od 22.45 SVR.

„Během odpoledne bez nároku na honorář vystoupí kapely Těla, Tres Udos, Barrage, SVR, účastníci Super Star Natálie a Nikolas Bitkovští nebo charizmatický harmonikář Petr Lüftner. Vstupné na akci je dobrovolné,“ zve za pořadatele Kateřina Hladíková.

Kdo je Markéta

Devětatřicetiletá Markéta Pechová z Vratislavic v dětství onemocněla rakovinou, měla nádor stehenní kosti. Přestože prodělala náročnou léčbu včetně chemoterapie, ve dvanácti se bez předešlého varování probudila po operaci a měla amputovanou pravou nohu. Nastalá situace změnila od základu život nejen jí, ale také celé její rodině. Rakovina se bohužel po roce vrátila, tentokrát měla metastázy na plicích, a až díky transplantaci kostní dřeně Markéta nemoc pokořila.

Markéta je od přírody houževnatý, pozitivní člověk, rozhodla se žít normální život, a hlavně se nevzdávat. I přes boj s vážnou nemocí a amputovanou nohu začala v pubertě sportovat, nejprve dělala atletiku – kouli, disk a oštěp a ve dvaceti letech se naučila plavat. Plavání ji zcela pohltilo, dnes patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a má na svém kontě celou řadu cenných kovů. Denně intenzivně trénuje, aby si mohla příští rok splnit svůj sen - ve čtyřiceti letech chce přeplavat kanál La Manche.

Příprava na takový výkon a jeho samotná realizace je finančně velmi náročná. Markéta, která celý život pracuje jako úřednice, si veškeré tréninky i náklady spojené se závoděním hradí sama. Ale k překonání průlivu La Manche nestačí pouze trénovat. Je zapotřebí také profesionální tým s lodí, který ji bude na moři mezi Francií a Británií doprovázet. Celkové náklady na uskutečnění tohoto odvážného projektu se pohybují kolem 170 tisíc korun.