Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nic nenaruší ledový klid asijských kuchařů

Liberec /REPORTÁŽ/ – „Prosíme všechny návštěvníky, aby urychleně opustili prostory nákupního centra nejbližším východem z důvodu technických problémů.“ Ozývá se naléhavě z amplionů. A nejen česky, opakuje se ještě v anglickém a německém jazyce.

5.11.2010
SDÍLEJ:

OC Forum Liberec. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Jan Škvára

Pochutnávám si právě na smažené rybě s americkými brambory v asijském bistru v třetím patře nákupního centra Forum Liberec. Je tak jedna po poledni, na hodinky se nedívám.

Dívám se kolem sebe a je vidět, že lidé v dnešní době nejsou moc důvěřiví k těmto hlášením. Zmateně koukají jeden na druhého, někteří krčí rameny, další vychutnávají si svá fast-foodová jídla dál.

Až asi po třetím výstražném hlášení začíná být trochu rušno. Stolovníci se ne příliš ochotně zvedají s jídelními tácy v ruce a loudavě míří k eskalátorům.

Dívka od vedlejšího stolu se chápe role informátora a sděluje: „Přítel pracuje u bezpečáků a prý jim na přístrojích vyskočilo, že se v budově objevil požár.“ Všude poletují muži v oblecích s vysílačkami a zjišťují situaci. A lidé začínají hartusit: „Vždyť mi vystydne jídlo!“ „Tady se člověk ani v klidu nenají!“ „To má být sranda, nebo to myslí vážně?“

Jediní, kdo zůstávají úplně v klidu a nerušeně pokračují v práci, jsou kuchaři z asijského bistra. Nedovolím si zatipovat, zda nerozuměli hlášení, nebo jestli se báli, že jim uniknou tržby. Ostatní prodavači a obchodníci poslušně stahují mříže u svých obchodů a připravují se k evakuaci.

Hlavními vchody se však hrnou stále noví a noví zákazníci. Ampliony zmlkly a hlášení se již neopakuje. Příchozí nemají o ničem ani tušení. Proti nim jdou davy ven.

Stejně jako řada další uposlechnu výzvě a mířím pryč. V klidu. Při jízdě na druhém eskalátoru směr přízemí se ozývá sotva slyšitelné upozornění, kterému není moc rozumět a hned po něm další, stále málo zřetelné. Napínám uši a dekóduji: „Hlášení byl planý poplach, můžete se vrátit zpět do nákupního centra!“

Tak zase zpět, někteří lidé se otáčejí a míří zpátky k cíli svého nákupu. Ti, kteří přeslechli, pokračují ven. „Musela jsem vybrat peníze z kasy, vyprázdnit trezor, vypnout hlavní spínač, pak jsem ale zjistila, že nepůjde stáhnout mříž u vchodu, takže jsem ho zase musela nahodit,“ stěžuje si jedna z prodavaček své kolegyni.

Po pojízdných schodech se opět začínají trousit lidé, někteří i s jídelními tácy a míří nahoru do posledního patra, aby mohli dojíst svá již studená jídla. Prodejci zase otevírají obchody a vše se vrací do normálu.

Jen nepříjemné několikaminutové vyrušení stereotypu všedního dne. Všichni si oddechli. Snad i ti asijští kuchaři, jejichž stoický klid nenarušilo nic. Že by věděli víc? Nebo měli tak velké obavy o rozpálené pánve?

„Na vině je nepozornost řidiče, kdy při neobratné manipulaci nákladního vozu v zásobovacím dvoře v suterénu OC Forum došlo k uražení sprinklerové hlavice hasícího systému. To je přesně ten případ, kdy podle našich bezpečnostních standardů dojde k okamžitému vyhlášení evakuačního poplachu. Poté, co se ostraha OC Forum Liberec ujistila, že našim zákazníkům nehrozí nebezpečí, byl během cca dvou minut poplach odvolán a zákazníci informování vnitřním rozhlasem v centru.“ Václav Řičář, ředitel OC Forum

Zpracovala Hana Langrová

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení